استفاده از ترکیبات شیمیایی در مراقبت از ساقه موها | بهترین کلینیک زیبایی اصفهان

بررسی استفاده از ترکیبات شیمیایی در مراقبت از ساقه موها

یک روتین خوب مراقبت از مو شامل دو بخش اصلی است: « مراقبت از ریشه مو و مراقبت از ساقه مو » مشکلات مو در هر یک از این دو بخش علائم متفاوتی دارد. موی کدر، شکننده و دارای موخوره از نشانه‌های آسیب ساقه مو است؛ در حالی که ریزش مو و شوره حکایت از مشکلات ریشه مو یا پوست سر دارد. در ادامه این مطلب از سایت مرکز ژالان، کلینیک زیبایی اصفهان به بررسی استفاده از ترکیبات شیمیایی در مراقبت از ساقه موها خواهیم پرداخت.

البته بیماری‌های دیگری مانند اختلالات تیروئید هم می‌تواند باعث بروز این مشکلات شود. یادتان باشد که فقط داشتن پوست سر و فولیکول‌های موی سالم تضمین‌کننده سلامتی و درخشندگی ساقه‌های موی شماست. به عبارت دیگر نمی‌شود به سلامتی پوست سرتان توجه نکنید و انتظار داشته باشید که موهای سالمی داشته باشید؛ حتی اگر به خوبی از ساقه موهایتان مراقبت کنید.

مطلب پیشنهادی برای مطالعه : روش های درمانی برای رفع مشکلات مو

با توجه به بلندی موها یا سرعت رشدشان، انتهای هر ساقه مو می‌تواند چند سال عمر داشته ‌باشد. بنابراین بخش انتهایی ساقه مو چند تابستان از حرارت سوزان خورشید و آب شور دریا و چند زمستان هم از هوای خشک و سرد جان سالم به در برده ‌است. موهای شما از همان زمانی که از ریشه در می‌آیند، نیاز به مراقبت دارند تا سالم بمانند. بنابراین مراقبت از موی کوتاه نیز کم‌اهمیت‌تر از موی بلند نیست.

اهمیت مراقبت از ساقه مو

وقتی لایه‌‌های کوتیکول به خوبی روی هم بخوابند، بدون فاصله در کنار هم قرار می‌گیرند و از لایه‌های داخلی مو در مقابل گرما، نور خورشید، کلر، آلودگی هوا و سایر خطرات محیطی محافظت می‌کنند اما وقتی مو آسیب می‌بیند، لایه‌های کوتیکول‌ از یکدیگر فاصله می‌گیرند و موها خشک می‌شوند.

از آنجایی که لایه‌های کوتیکول در موی آسیب دیده یا خشک، از دو لایه داخلی مو محافظت نمی‌کنند، ممکن است تارهای مو بشکنند و ظاهری کدر پیدا ‌کنند. نوع موی هر فرد هم (چه صاف و چه فر) بر روی درخشندگی موها تأثیر دارد. سبوم (چربی طبیعی مو) موهای صاف را بهتر از موهای فر می‌پوشاند و به همین علت موهای صاف درخشان‌تر به نظر می‌رسند.

روش های درمانی برای رفع مشکلات مو | بهترین کلینیک زیبایی اصفهان

در ادامه نکاتی را مطرح می‌کنیم که هنگام استفاده از مواد شیمیایی بر روی موهایتان باید بدانید.

استفاده از صاف‌ کننده‌ ها

صاف‌کننده‌ها با شکستن پیوندهای شیمیایی موی فر اثر می‌کنند. صاف‌کننده‌های حاوی آب قلیایی باعث تحریک پوست و شکستگی موها می‌شوند. اگرچه صاف‌کننده‌ها بدون آب قلیایی ممکن است تحریک پوستی کمتری ایجاد کنند اما هر دو نوع در صورت استفاده نادرست (ترکیب اشتباه یا باقی ماندن طولانی روی موها) باعث ایجاد مشکلاتی می‌شوند. ضمن اینکه خاراندن، برس و شانه زدن موها قبل از استفاده از صاف‌کننده‌های شیمیایی، این خطرات را افزایش می‌دهند.

در صورت وجود ناراحتی و تحریک پوستی از هیچ نوع صاف‌کننده یا ماده شیمیایی بر روی موها استفاده نکنید. اگر تصمیم دارید که موهایتان را صاف نگه دارید، بین نوبت اول و نوبت دوم استفاده از صاف ‌کننده‌های شیمیایی حداقل شش هفته زمان در نظر بگیرید. با این کار به موها فرصت رشد کافی می‌دهید. ضمناً فقط موهایی را صاف کنید که تازه رشد کرده‌اند و با موهایی که قبلاً صاف کرده‌اید، کاری نداشته باشید. استفاده مجدد از مواد شیمیایی بر روی موهایی که قبلاً صاف شده‌اند، به موهایتان آسیب زیادی می‌زند.

استفاده از صاف‌کننده‌ها به مدت طولانی حتی در صورت استفاده درست، باعث شکستگی موها می‌شود. همچنین استفاده از سشوار، اتوی صاف یا فرکننده مو و یا رنگ مو بر روی موهایی که با مواد شیمیایی صاف شده است، خطر آسیب را افزایش می‌دهد.

انجام فر دائمی

با استفاده از مواد شیمیایی فر کننده دائمی مو می‌توان موی صاف را فر کرد. خطرات این مواد مشابه صاف‌کننده‌های شیمیایی است. برای این منظور با استفاده از مواد شیمیایی ابتدا پیوندهای بین موها را از بین می‌برند و سپس دوباره از مواد شیمیایی دیگری برای تثبیت مو در حالت جدید و فردار استفاده می‌کنند. شاید در ابتدا مو زیباتر و سالم به نظر برسد، اما با گذشت مدت زمانی متوجه آسیب موی خود خواهید شد.

انتخاب رنگ مو

دو نوع رنگ مو وجود دارد: «دائم» که رنگ مو تا زمان بلند شدن مو بر روی موها باقی می‌ماند و «موقت» که رنگ پس از مدت کوتاهی با آب شسته و پاک می‌شود.

برخی از رنگ‌های موقت مانند حنا عمدتاً بی‌خطر و به راحتی در خانه قابل استفاده هستند. برخی افراد پس از استفاده از حنا یا سایر مواد طبیعی دچار درماتیت تماسی (واکنش آلرژیک همراه با بثورات پوستی) می‌شوند. پس حتماً قبل از استفاده از این مواد ابتدا آن‌ها را بر روی قسمت کوچکی از پوست خود امتحان کنید.

سایر رنگ موها به‌خصوص رنگ‌های دائم ممکن است باعث ریزش مو، سوزش، قرمزی و تحریک پوست سر شوند. برخی از رنگ‌ها باعث بروز حساسیت در بعضی افراد می‌شوند و در موارد نادری ممکن است این حساسیت‌ها جدی باشند. پس اگر نگران هستید که شاید به این محصولات حساسیت داشته باشید، این موضوع را با آرایشگرتان مطرح کنید. همچنین از آرایشگرتان بخواهید که قبل از استفاده از این مواد حتماً آن را بر روی پوستتان آزمایش کند. ضمن اینکه هرگز رنگ مو را برای ابرو یا مژه‌ استفاده نکنید.

کلینیک زیبایی ژالان را در اینستاگرام دنبال کنید

ترمیم موهای آسیب دیده

اگر بر روی موهایتان از مواد شیمیایی استفاده کرده‌اید یا موهایتان به طور طبیعی خشک یا وز است، باید ساقه موها را تقویت کنید تا موهای درخشان و حالت‌پذیری داشته باشید. محصولات مختلفی برای مراقبت از موهای خشک ، وز، کدر یا آسیب‌دیده طراحی و تولید شده است. شما فقط باید با در نظر گرفتن نیازهای موهایتان یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. محصولات مراقبت از ساقه مو مانند محافظ حرارتی مو، کرم‌ها و ماسک‌های موی مرطوب‌کننده و تغذیه‌کننده، نرم‌کننده‌های بدون نیاز به آبکشی، اسپری‌ها و سرم‌های ضد وز و بازکننده گره مو به‌ویژه اگر با ترکیبات طبیعی ساخته شده باشند، می‌توانند بار دیگر موهایتان را شاداب کنند.

کوتاه کردن مو

کوتاه کردن منظم موها یکی از بهترین روش‌ها برای داشتن موهایی سالم است. حتی اگر موهای بلندی دارید یا می‌خواهید موهایتان را بلند کنید، کوتاهی مو از موخوره و آسیب موها جلوگیری می‌کند. در واقع کوتاه کردن موها به رشد بهترشان کمک می‌کند زیرا موهایتان سالم مانده و دچار شکستگی نمی‌شود.


مطالب پیشنهادی :

نحوه درمان خشکی و ترک پاشنه پا

آنچه باید از تزریق هیر فیلر بدانید

روش های مراقبت بهتر از موها