انواع کاربردهای مزوتراپی | بهترین کلینیک زیبایی اصفهان

آشنایی با انواع کاربردهای مزوتراپی

در این مقاله از سایت مرکز ژالان، کلینیک زیبایی اصفهان انواع کاربردهای مزوتراپی را به شما معرفی می‌کنیم. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

مزوتراپی لاغری و سلولیت

مزوتراپی، درمانی امیدوارکننده برای از بین بردن چربی‌های اضافی در نواحی کوچک و مشخص پوست و عمل پیکرتراشی است. با این حال، ایمنی و کارایی آن هنوز اثبات نشده است. زیرا بسیاری از مطالعات انجام‌شده به کاربرد مزوتراپی در کاهش درد مربوط است، نهکاربردهای زیبایی آن.

دو ماده رایج که برای درمان سلولیت و کاهش چربی بدن استفاده می‌شود، لسیتین (Lecithin) و ایزوپروترنول (Isoproterenol) است. لسیتین ترکیبی است که در صفرای انسان وجود دارد و برای هضم چربی‌های رژیم غذایی مورد نیاز است. ایزوپروترنول یک عامل لیپولیتیک (تجزیه‌کننده چربی) است که واکنشی شیمیایی در بدن را آغاز می‌کند که به تجزیه سلول‌های چربی می‌انجامد.

این روش برای از بین بردن چربی به دو دسته تقسیم می‌شود که عبارت است از: مزوتراپی لیپولیتیک (تجزیه‌کننده چربی) و مزوتراپی ابلیتو (Ablative).

در مزوتراپی لیپولیتیک از محرک‌های تجزیه کننده چربی استفاده می‌شود و به جلسات درمانی بیشتری نیاز است. زیرا سلول‌های چربی از بین نمی‌روند و ممکن است با گذشت زمان دوباره پر شوند. در مزوتراپی ابلیتو (تخریبی) سلول‌های چربی با استفاده از یک ماده مخصوص از بین می‌روند. در این روش به دلیل نکروز بافت چربی، التهاب و اسکار (جای زخم) ایجاد می‌شود، اما به جلسات درمان کمتری نیاز است.

مطالعه بیشتر : درمان ترمیم زخم مزمن

مزوتراپی صورت

در سال‌های اخیر، گروه‌های مختلفی از دانشمندان اثر مزوتراپی را در جوان‌سازی پوست بررسی کرده‌اند، اما این روش در درمان پیری پوست نتایج متفاوت و ناهمگونی را نشان داده است. (در مقاله دیگری از سایت کلینیک زیبایی ژالان چند نمونه از این مطالعات را به همراه نتایج آن‌ها بررسی می‌کنیم).

مزوتراپی زیر چشم

طبق مطالعه‌ای که نتایج آن در سال 2019 منتشر شد، مزوتراپی با ویتامین C در کاهش رنگ‌دانه‌های ناحیه دور چشم مؤثر بوده‌است. این روش در مقایسه با دو روش درمانی دیگر (کربوکسی‌تراپی ]تزریق یا استفاده موضعی از گاز دی اکسید کربن[ و لایه‌برداری شیمیایی) که برای کاهش اندازه کیسه‌های زیر چشم و تیرگی دور چشم استفاده می‌شود، رضایت بیشتر بیمار را نشان می‌دهد.

مزوتراپی غبغب

در یک کارآزمایی بالینی، محققان اثر این روش را با استفاده از دو کوکتل مختلف بر پایه فسفاتیدیل کولین در کاهش چربی زیر چانه بررسی کردند. نتایج نشان داد بهره گیری از کوکتل‌های مزو در کاهش چربی زیر چانه مؤثر و ایمن است و نتیجه مطلوب پس از سه جلسه درمانی حاصل می‌شود. همچنین محققان به این نتیجه رسیدند که مزوتراپی غبغب مؤثر و مقرون به صرفه است و می‌تواند به عنوان جایگزین روش‌های جراحی تهاجمی استفاده شود.

از مزیت ها و عوارض مزوتراپی چقدر می دانید ؟

مزوتراپی مو

در روش مزوتراپی مو، تزریق مخلوطی از عصاره‌های گیاهی طبیعی، داروهای هومیوپاتی (نوعی طب مکمل که در آن برای درمان بیماری‌ها از مقادیر بسیار کم ترکیبات طبیعی‌ای استفاده می‌شود که مقادیر زیاد آن‌ها ممکن است باعث بروز علائم همان بیماری شوند)، گشادکننده‌های عروقی، فیناستراید، ماینوکسیدیل و ویتامین‌‌ها با استفاده از دستگاه مزوتراپی 2 تا 4 هفته یک بار انجام می‌شود. در مطالعات انجام‌شده نقش اکثر مواد تزریق‌شده در رشد مجدد مو تأیید نشده و تنها نقش مهم ماینوکسیدیل و فیناستراید در کنترل ریزش مو اثبات شده است.

نتایج یک بررسی بروز آلوپسی (طاسی) را در دو بیمار به دنبال استفاده از مزوتراپی در درمان ریزش مو گزارش کرده است (که نمونه آماری قابل اعتمادی نیست). اما باید گفت مقایسه نتایج این مطالعه با مطالعه دیگر نشان می‌دهد این روش درمانی می‌تواند عوارض جانبی جدی داشته باشد.

آیا مزوتراپی مو واقعاً روش مؤثری است؟

درباره نقش احتمالی مزوتراپی مو در درمان آلوپسی آندروژنیک (ریزش مو با الگوی زنانه یا مردانه) بحث‌های زیادی در رسانه‌ها و اینترنت انجام شده است. داده‌های مربوط به ایمنی و کارایی این روش در درمان ریزش مو با الگوی مردانه یا زنانه به اندازه کافی در کارآزمایی‌های بالینی مناسب و معتبر ارزیابی و ثبت نشده است.

همچنین هیچ دستورالعمل مشخصی درباره میزان مصرف و اثربخشی کوکتل های استفاده‌شده در مزوتراپی مو وجود ندارد. به علاوه، این روش به آن اندازه که در رسانه‌های غیر تخصصی تبلیغ می‌شود، یک روش کاملاً ایمن نیست و ممکن است عوارض داشته باشد.؛ بنابراین، استفاده روتین از این روش توجیه‌پذیر نیست و برای اطمینان از کیفیت، مدیریت اخلاقی و جلوگیری از بهره‌برداری تجاری از بیماران، آموزش عمومی نیاز است.

مزوتراپی بینی

اطلاعات علمی کافی در زمینه این نوع از مزوتراپی وجود دارد، اما طبق مشاهدات تجربی، این شیوه مزوتراپی برای پر کردن فرورفتگی‌‌ها یا قسمت‌های نامتقارن بینی استفاده می‌شود. کاربرد دیگر این روش در کوچک کردن جزئی بینی‌های گوشتی در قسمت بافت غیر غضروفی است.

یک نکته قابل توجه این است که حتی اگر این روش برای بینی کارساز و مؤثر باشد، باز هم برای تمام مدل‌های بینی مناسب نیست؛ به طور مثال، افرادی که بینی رومی (پل بینی باریک و نسبتاً بلند) دارند، نمی‌توانند از مزایای آن بهره‌مند شوند؛ زیرا مزوتراپی شکل استخوان‌ها یا غضروف‌ها را تغییر نمی‌دهد.

کلینیک زیبایی ژالان را در اینستاگرام دنبال کنید

مزوتراپی برای لیپوماهای سطحی

لیپوماها تومورهای چربی خوش‌خیم هستند. برداشتن و خارج کردن چربی از طریق عمل جراحی، روش استاندارد طلایی برای درمان لیپوما است؛ اما زخم‌هایی با ظاهر ناپسند ایجاد می‌کند. گروهی از پزشکان و دانشمندان در سال 2021 پژوهشی را به منظور مقایسه نتایج جراحی در مقابل نتایج مزوتراپی در درمان لیپوما انجام دادند. یافته‌های این پژوهش نشان داد مزوتراپی حجم لیپوماها را با عوارض بسیار کم و جزئی و نتایج عالی از نظر زیبایی کاهش می‌دهد.

مزوتراپی برای بیماری‌های عضلانی – اسکلتی

مطالعات مختلف نشان داده‌اند مزوتراپی نسبت به روش‌های درمانی سیستمیک در درمان درد موضعی و محدودیت‌های عملکردی ناشی از انواع بیماری‌های عضلانی – اسکلتی مؤثرتر است. با این حال، به دلیل تفاوت در داروهای تزریقی، روش تجویز، درمان‌های همراه، دفعات و تعداد کل جلسات درمان، هر مطالعه با یک روش متفاوت به نتیجه رسیده است. بنابراین، در حال حاضر پروتکل واحدی برای استفاده از این روش در بیماری‌های عضلانی – اسکلتی وجود ندارد.


مطالب پیشنهادی :

استفاده از ترکیبات شیمیایی در مراقبت از ساقه موها

پاسخ به پرسش هایی درمورد مراقبت‌های پس از تزریق بوتاکس

روش‌های تهاجمی برای جوانسازی پوست صورت