درمان تاول آفتاب سوختگی | بهترین کلینیک زیبایی اصفهان

درمان و مراقبت‌های خانگی تاول آفتاب سوختگی

در بخش قبل از سایت کلینیک زیبایی ژالان به نحوه شکل گیری تاول های آفتاب سوختگی، علائم و عوارض آن پرداختیم در این بخش به روش های درمان و مراقبت‌های خانگی تاول آفتاب سوختگی می پردازیم. تا پایان همراه ما باشید. زمانی که آفتاب سوختگی باعث ایجاد تاول می‌شود، ممکن است به مداخلات درمانی جدی‌تری نیاز باشد. پزشک ممکن است برای درمان تاول آفتاب سوختگی ، کرم سوختگی ویژه‌ای برای تسکین پوست و کمک به روند بهبود تجویز کرده و یا از یک پانسمان برای محافظت از ناحیه آسیب‌دیده استفاده کند.
درصورتی‌که فرد علائم مسمومیت با نور خورشید را نشان دهد، بهتر است برای مدتی در بیمارستان بستری شود تا پزشکان بتوانند علائم وی را از نزدیک کنترل کنند. درمان موارد خفیف‌تر آفتاب سوختگی در خانه امکان‌پذیر است. به ‌محض بروز تاول بعد از آفتاب سوختگی ، ماندن در خانه و خودداری از تماس مستقیم با نور خوشید بسیار مهم است.

سایر گزینه‌های مراقبت در منزل

 •  خنک کردن پوست به کمک حمام یا دوش آب سرد و همچنین استفاده از اسفنج یا پارچه پشمی مرطوب و خنک؛ این کار می‌تواند به تسکین پوست و کاهش درد و خارش کمک کند.
 •  استفاده از لوسیون‌هایی که برای تسکین آفتاب سوختگی فرموله شده‌اند، خصوصاً لوسیون حاوی آلوئه ورا که می‌تواند برای تسکین پوست و مرطوب نگه‌داشتن آن مفید باشد.
 •  نوشیدن مایعات فراوان مانند آب، که بدن را خنک کرده و از کمبود آب بدن جلوگیری می‌کند.
 •  مصرف داروهای مسکن بدون نسخه مانند ایبوپروفن یا استامینوفن برای تسکین درد.
 •  در یک اتاق سایه‌دار و خنک و دور از نور مستقیم خورشید استراحت کنید.
 •  پوشاندن تمام نواحی آسیب‌دیده و اطمینان از اینکه به ‌هیچ ‌عنوان در معرض آفتاب قرار ندارند؛ تا زمانی که پوست کاملاً بهبود یابد.

درمان تاول آفتاب سوختگی | بهترین کلینیک زیبایی اصفهان

چند نکته درباره پیشگیری و مراقبت از تاول های آفتاب سوختگی

ساده‌ترین راه برای جلوگیری از بروز تاول در اثر آفتاب سوختگی ، دور ماندن از تابش مستقیم نور خورشید است. اگرچه این پیشنهاد همیشه عملی یا ممکن نیست.

رایج‌ترین راه‌های جلوگیری از تاول آفتاب سوختگی عبارتند از:

 • اجتناب از بیرون رفتن در مواقعی از روز که پرتوهای خورشید در شدیدترین حالت خود قرار دارند.
 •  محافظت از پوست در برابر آفتاب حتی در روزهای ابری، به جلوگیری از آفتاب سوختگی کمک می‌کند.
 •  از کرم ضد آفتاب با SPF 30 یا بالاتر استفاده کنید. در صورت قرار گرفتن در معرض آفتاب هر ۲ ساعت یک ‌بار از آن استفاده کنید.
 •  حتما ضد آفتابی تهیه کنید که طیف گسترده باشد؛ یعنی از پوست در برابر هر دو نوع اشعه UVA و UVB محافظت کند. PA شاخص ارزیابی محافظت در برابر اشعه UVA است که به صورت +PA روی محصولات نشان داده می‌شود. دقت داشته باشید که ضد آفتاب شما حداقل +++PA باشد.
 •  استفاده از لباس‌های پوشیده‌تر مانند پیراهن آستین‌بلند و عینک آفتابی و کلاه‌های لبه بلند باعث محافظت بیشتر می‌شود.
 • در زمان استفاده از کرم ضد آفتاب از پوشش دهی کل بدن (تمام نقاطی که در تماس مستقیم با نور خورشید قرار دارد) توسط کرم اطمینان حاصل کنید.
 •  پس از خیس شدن پوست در اثر تعریق زیاد یا شنا، مجددا ضد آفتاب خود را تمدید کنید، حتی اگر برچسب عبارت ضد آب بودن روی محصول وجود داشته‌ باشد.

باید از میزان حساسیت پوست خود به خورشید آگاه باشید

این حساسیت از فردی به فرد دیگر متفاوت است، اما به ‌طور معمول افرادی که پوست روشن دارند، بیشتر مستعد آفتاب سوختگی و تاول زدن در اثر نور خورشید هستند.
برخی از داروها می‌توانند حساسیت پوست به آفتاب و در نتیجه احتمال سوختن آن را افزایش دهند. حتماً قبل از قرار گرفتن در معرض آفتاب برای مدت طولانی، برچسب داروی مصرفی خود را به‌طور دقیق بخوانید و در صورت عدم اطمینان از پزشک مشاوره بگیرید.
تاول های آفتاب سوختگی حتی ممکن است در هوای خنک و ابری نیز به وجود بیایند. همچنین نور منعکس‌شده از دانه‌های برف نیز می‌تواند خطر آفتاب‌سوختگی را افزایش دهد.

چشم‌انداز

تاول سوختگی و سایر عوارض ناشی از آفتاب ، به مشکلات کوتاه‌مدت محدود نمی‌شوند. خطرات ناشی از پرتوی فرابنفش خورشید می‌تواند منجر به عوارض طولانی‌مدت و جدی‌تری شود که بسیاری از آن‌ها تا چند دهه بعد نیز قابل‌تشخیص نیستند.

عوارض طولانی‌مدت می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

 •  لک‌های پیش سرطانی معروف به کراتوز خورشیدی (actinic keratosis) که روی پوست ظاهر می‌شوند و معمولاً به ‌مرور زمان از نظر ظاهری تیره، خشن و پوسته‌پوسته می‌شوند.
 •  پوستی که به‌طور مداوم در معرض نور آفتاب قرار دارد، دچار پیری زودرس شده و می‌تواند. با لک‌های تیره ( تیرگی آفتاب سوختگی ) نیز همراه باشد.
 •  سرطان پوست عارضه دیگر آفتاب‌سوختگی است. افرادی که به آفتاب سوختگی شدید با علائمی نظیر تاول‌های پوستی دچار می‌شوند. بیشتر در معرض این عارضه قرار دارند.
با این ‌حال، برای بهبود تاول آفتاب سوختگی ، گزینه‌های درمان آفتاب سوختگی خانگی متعددی موجود است. تا زمانی که تاول های آفتاب سوختگی بهبود نیافته‌اند، نباید کنده، ترکانده و یا آلوده شوند. این تاول‌ها باید بدون هرگونه دست‌کاری و با گذر زمان بهبودیافته و کمرنگ شوند.
شما برای برطرف کردن و درمان تاول آفتاب سوختگی از چه روش‌هایی استفاده می‌کنید؟