راز جوانی پوست با مصرف ویتامین‌ها | بهترین کلینیک زیبایی اصفهان

راز جوانی پوست با مصرف ویتامین‌ها

با این نوشته از سایت کلینیک زیبایی اصفهان همراه باشید تا به بررسی نکات جوانی پوست با مصرف ویتامین‌ها بپردازیم. پوست ما، نقشی پررنگ در زیبایی‌مان دارد و البته جوانی پوست از مسائلی است که دغدغه بسیاری از ما محسوب می‌شود. نقش چند ماده در این موضوع، انکار نشدنی است. نتایج بررسی‌های انجام‌شده در این زمینه حاکی از آن است که ویتامین‌ها، کاروتنوئیدها، توکوفرول‌ها، فلاونوئیدها و انواع عصاره‌های گیاهی خواص آنتی‌اکسیدانی قوی دارند و به همین خاطر است که از آن‌ها به‌طور گسترده‌ای در محصولات جوانسازی پوست استفاده می‌شود. این استفاده به‌صورت موضعی و خوراکی بوده و هدف آن طولانی‌تر کردن مدت‌زمان جوانی و شادابی پوست است. در این مقاله قصد داریم به بررسی اثر ویتامین‌ها بر پیری یا جوانی پوست بپردازیم.

ویتامین‌ها چقدر در حفظ جوانی پوست موثرند؟

حفظ جوانی پوست، به ویژه پس از رسیدن به میان‌سالی، به دغدغه بسیاری از ما تبدیل می‌شود. در این سن، این پرسش برایمان پیش می‌آید که تغذیه چطور بر حفظ جوانی پوست تأثیر می‌گذارد؟

سال‌هاست که دانشمندان در حال تحقیق و بررسی در مورد این مسأله هستند. آن‌ها اثرات مواد مختلفی را روی پوست و به‌ویژه پیری آن مطالعه کرده‌اند. برخی مواد از جمله ویتامین‌ها، به‌دلیل داشتن خاصیت آنتی‌اکسیدانی می‌توانند تأثیرات مثبتی روی پوست داشته باشند.

مطالعه در مورد ویتامین‌ها و مواد دیگر و اثر آن‌ها بر جوانی پوست و البته روند پیری آن، به رفع دغدغه‌های مربوط به این زمینه کمک می‌کند.

مطلب پیشنهادی برای مطالعه : نکات مراقبتی جهت رفع تیرگی زیر چشم

تاثیر رژیم غذایی بر جوانی پوست

پرسش در مورد اثر احتمالی مواد غذایی بر پیری پوست و جلوگیری از آن، پرسشی قدیمی است که پزشکان و محققان سال‌ها است در حال بررسی آن هستند و البته اقدامات مهمی را نیز جهت شفاف‌سازی آن انجام داده‌اند. امروز، به لطف این تحقیقات، ما می‌دانیم که مواد مغذی، به‌خصوص ویتامین‌ها، می‌توانند اثر مهمی روی جوانی پوست داشته باشند.

البته این اثر محدود به ویتامین‌ها نیست و موادی دیگر همچون انواع عصاره‌های گیاهی نیز دارای این خاصیت هستند.

راز جوانی پوست با مصرف ویتامین‌ها | بهترین کلینیک زیبایی اصفهان

چگونگی تغییر جوانی پوست

زیبایی، برآمده از وضعیت درونی بدن ماست. ارتباط بین وضعیت پوست و تغذیه یا به ‌عبارت‌ دیگر، تأثیر تغذیه بر حفظ شادابی و جوانی پوست نه‌تنها موضوع مورد علاقه دانشمندان، بلکه موضوعی جذاب برای بسیاری از افراد در جوامع گوناگون است. پیری پوست از منظر بالینی و بیولوژیک، از دو فرآیند مستقل تشکیل‌ شده است.

یکی از این فرآیندها همان پیری ذاتی پوست است که نشان‌دهنده سن تقویمی فرد بوده و پوست را همان‌طور تحت‌ تأثیر قرار می‌دهد که روی همه اندام‌های داخلی بدن تأثیر می‌گذارد.

فرآیند دوم، پیری پوست ناشی از عوامل بیرونی است. این فرآیند در نتیجه اثرات عوامل خارجی و فاکتورهای محیطی مانند قرارگرفتن طولانی‌مدت در معرض آفتاب و پرتوهای فرابنفش (UV)، سیگارکشیدن، زندگی در شهرهای آلوده، کمبود خواب و تغذیه نامناسب، به‌تدریج رخ می‌دهد و سبب از بین رفتن شادابی و جوانی پوست می‌شود.

اقدامات مقابله با پیری پوست

طبیعتاً پیشگیری بهترین و مؤثرترین راه برای مقابله با اثرات پیری بیرونی پوست است. بهترین استراتژی پیشگیری در برابر اثرات مضر رادیکال‌های آزاد، داشتن سبک زندگی سالم (محدودکردن میزان کالری دریافتی، مراقبت از بدن و انجام‌دادن فعالیت‌های ورزشی)، داشتن استرس کم و رعایت رژیم‌های غذایی متعادلی است که در آن‌ها مواد غذایی غنی از آنتی‌اکسیدان وجود دارند.

همچنین استفاده از محصولات تخصصی جوان کننده پوست می‌تواند باعث به تاخیر انداختن روند پیری پوست شما شود.

کلینیک زیبایی ژالان را در اینستاگرام دنبال کنید

کمک به حفظ جوانی پوست با ترکیبات موجود در رژیم غذایی

آنتی‌اکسیدان‌هایی که تحقیق و بررسی‌های متعددی روی آن‌ها انجام شده است، همگی می‌توانند بر بهبود سلامت و زیبایی پوست تأثیر بگذارند. این آنتی‌اکسیدان‌ها شامل کاروتنوئیدها، توکوفرول‌ها و فلاونوئیدها، ویتامین‌ها (A، C، D و E)، اسیدهای چرب ضروری امگا 3، برخی پروتئین‌ها و لاکتوباسیل‌ها می‌شوند. لاکتوباسیل‌ها باکتری‌های مفیدی هستند که به صورت طبیعی در دستگاه گوارش و دستگاه دفع ادرار انسان یافت می‌شوند و می‌توان آن‌ها را به صورت پروبیوتیک مصرف کرد.


مطالب پیشنهادی :

استفاده هوشمندانه از محصولات ضد آکنه‌

علل و عوامل تیرگی زیر چشم

روش استفاده ایمن از ویتامین A برای پوست