روش استفاده ایمن از ویتامین A برای پوست | بهترین کلینیک زیبایی اصفهان

بررسی روش استفاده ایمن از ویتامین A برای پوست

خوردن یا استعمال بیش از حد ویتامین A می‌تواند باعث بروز عوارض جانبی شود. جهت آشنایی بیشتر  با روش استفاده ایمن از ویتامین A برای پوست، با این مطلب از سایت کلینیک زیبایی اصفهان همراه باشید.

برخی عوارض جانبی مرتبط با مصرف بیش از حد ویتامین A عبارتند از:

  • سردرد
  • تاری دید
  • گیجی
  • آسیب بینایی
  • حالت تهوع
  • آسیب کبدی
  • کما

مصرف ویتامین آ در دوران بارداری نیز احتیاط‌های بسیار جدی دارد. در صورتی که باردار هستید، هم در مورد مصرف خوراکی و هم استفاده موضعی ویتامین آ حتماً با پزشک‌تان مشورت کنید. مصرف منابع طبیعی سرشار از ویتامین A (مانند جگر) نیز بدون مجوز پزشک به‌خصوص در سه ماهه اول بارداری ممنوع است.

بتاکاروتن

مصرف بیش از حد بتاکاروتن می‌تواند رنگ پوست را زرد یا نارنجی کند. این عارضه خطرناک نیست و زمانی که مصرف بتاکاروتن کاهش یابد، برطرف می‌شود‌. مصرف محصولات غذایی تهیه شده از آرد کامل ممکن است در رفع این مشکل کمک کند.

عوارض، مراقبت و ماندگاری اندولیفت صورت | بهترین کلینیک زیبایی اصفهان

داروهای حاوی ویتامین A

برخی از داروها حاوی ویتامین آ هستند؛ مانند داروهای خاصی که برای درمان پسوریازیس، چاقی و لنفوم سلول T (نوعی سرطان) استفاده می‌شوند. مصرف هم زمان مکمل‌های ویتامین آ با این داروها ممکن است سطح ویتامین A بدن را به طرز خطرناکی افزایش داده و به صورت بالقوه‌ای باعث بروز عوارض جانبی از جمله آسیب کبدی شود.

رتینوئیدهای تجویزی و حساسیت به نور خورشید

رتینوئیدهای تجویزی بسیار قوی هستند و می‌توانند باعث تحریک پوست، خشکی و پوسته پوسته شدن آن شوند. اگر در ابتدا مقدار کمی از رتینوئیدهای تجویزی را استفاده و سپس به مرور زمان میزان مصرف آن را افزایش دهید، شاهد عوارض کمتری خواهید بود.

مطالعات علمی زیادی پیرامون ارتباط ویتامین آ و نور خورشید انجام شده است. رتینوئیدها رشد سلول‌ها را تحریک می‌کنند، به همین دلیل باعث حساسیت بیشتر پوست به نور خورشید می‌شوند. پوشاندن پوست در طول روز و استفاده از کرم ضد آفتاب برای کاهش خطر آفتاب سوختگی امری ضروری است. درباره ضدآفتاب مناسب با پزشک مشورت کنید. بسیاری از کرم‌های ضد آفتاب حاوی رتینول هستند. اگر از رتینوئیدهای تجویزی استفاده می‌کنید، ممکن است با استفاده از این محصولات پوست‌تان بیشتر تحریک شود.

کلینیک زیبایی ژالان را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی :

استفاده هوشمندانه از محصولات ضد آکنه‌

علل و عوامل تیرگی زیر چشم

روش های مراقبت از پوست نوجوانان