روش های جوانسازی پوست صورت | بهترین کلینیک زیبایی اصفهان

بررسی روش های جوانسازی پوست صورت

در مقاله ای که امروز در سایت کلینیک زیبایی اصفهان برای  شما آماده شده است . قصد داریم تا روش های جوانسازی پوست صورت را مطالعه می کنیم. پیری پوست صورت، روی ظاهر ما اثری اساسی دارد و دچار شدن به آن نیز، امری گریزناپذیر است. البته تا زمانی که نام جوانسازی پوسکت صورت را نشنیده باشیم. اگرچه جوان‌سازی پوست نمی‌تواند به‌طور کامل از پیری پوست صورت جلوگیری کند یا اینکه اثرات آن را برگرداند، اما برای کند کردن روند پیری پوست صورت، بسیار مفید است. روش‌های درمانی، استفاده از لوازم آرایشی-بهداشتی خاص و همچنین رفتار درست با پوست صورت، به‌عنوان اصلی‌ترین روش‌های جوانسازی صورت شناخته می‌شوند.

هر کدام از این روش‌ها، جزئیاتی دارند که دانستن آن‌ها، به شما در انتخاب کمک می‌کنند. برای انجام بعضی از این روش‌ها باید به پزشک مراجعه کنید، درحالی که برخی از آن‌ها به‌راحتی و توسط خودتان قابل انجام هستند.

نشانه‌های پیری پوست

عوامل درونی (ژنتیک، سوخت‌وساز سلولی، هورمون‌‌ها و فرایندهای متابولیک) و بیرونی (قرار گرفتن مداوم در معرض نور خورشید، آلودگی، تشعشعات یونیزه‌کننده، مواد شیمیایی و سموم) مؤثر بر پیری پوست موجب ایجاد تغییرات ساختاری و فیزیولوژیک و تغییرات پیش‌رونده در لایه‌های مختلف پوست و همچنین تغییر در ظاهر آن به‌ویژه در نواحی‌ای از پوست می‌شود که در معرض آفتاب قرار دارد.

تغییر در ظاهر پوست

پوستی که بر اثر بالا رفتن سن دچار پیری شده باشد، تحلیل می‌رود، نازک و خشک می‌شود و چین و چروک‌های ریزی در آن ایجاد می‌شود؛ اما در پوستی که بر اثر نور خورشید دچار پیری زودرس شده باشد، به طور معمول لایه خارجی (اپیدرم) ضخیم می‌شود، پوست به صورت لکه‌ای تغییر رنگ می‌دهد و چین و چروک‌های عمیق، تیرگی و زبری در آن ایجاد می‌شود و پوست شل می‌شود.

پیری کل صورت با تأثیر جاذبه، فعالیت عضلات، کاهش حجم، کاهش و توزیع مجدد چربی‌های سطحی و عمقی پوست و از بین رفتن حمایت اسکلت استخوانی در ارتباط است. تمام این عوامل باعث افتادگی و تغییر شکل صورت می‌شود.

به تعویق انداختن پیری پوست

مطالعات نشان می‌دهند امکان به تأخیر انداختن پیری پوست و بهبود شرایط پوست از طریق تجویز مکمل‌های غذایی خاص وجود دارد. آنتی اکسیدان‌های تغذیه‌ای از طریق مکانیسم‌های مختلفی در قسمت‌های مختلف بدن عمل می‌کنند، اما نقش آن‌ها بیشتر مقابله با رادیکال‌های آزاد است.

مواد مفید برای مقابله‌کننده با پیری

مهم‌ترین منابع آنتی‌اکسیدان‌ها از طریق تغذیه تأمین می‌شود. شناخته‌شده‌ترین آنتی‌اکسیدان‌های سیستمیک، ویتامین C، ویتامین E و کاروتنوئیدها هستند. شناخته‌شده‌ترین عناصر کمیاب نیز مس و سلنیوم هستند. مطالعات نشان می‌دهند ویتامین‌های C و E همراه با فرولیک اسید اثرات ضد آفتاب و آنتی‌اکسیدانی دارند.

روش های جوانسازی پوست صورت | بهترین کلینیک زیبایی اصفهان

عوامل دارویی موضعی دارای خواص جوانسازی پوست صورت

دو گروه اصلی از عوامل وجود دارند که می‌توانند به عنوان اجزای کرم‌های ضد پیری استفاده شود؛ آنتی‌اکسیدان‌ها و تنظیم‌کننده‌های سلولی.

آنتی‌اکسیدان‌ها

محصولاتی که حاوی آنتی‌اکسیدان هستند، در کاهش چین و چروک بسیار تأثیر دارند و مصرف آن‌ها به جوانسازی پوست صورت می‌انجامد. آنتی‌اکسیدان‌هایی مانند ویتامین‌ها، پلی ‌فنول‌ها و فلاونوئیدها (ترکیبات گیاهی) با کاهش غلظت رادیکال‌های آزاد در بافت‌ها، تخریب کلاژن را کاهش می‌دهند. ویتامین‌های C، B3 و E با امکان نفوذ به پوست به دلیل وزن مولکولی کم خود از مهم‌ترین آنتی اکسیدان‌ها هستند.

مطالعات بالینی ثابت کرده‌اند حفاظت آنتی‌اکسیدانی در صورت مصرف هم‌ زمان ویتامین C و E بیشتر از زمانی است که ویتامین C یا E به‌تنهایی مصرف شوند.

یک مطالعه درون‌تنی (in vivo) ثابت کرده است استفاده موضعی از پلی ‌فنول‌های چای سبز قبل از قرار گرفتن در معرض پرتوی فرابنفش، موجب کاهش آسیب DNA در پوست می‌شود. ترکیبات گیاهی دیگری همچون ایزوفلاون‌های سویا نیز به عنوان آنتی‌اکسیدان عمل می‌کنند.

تنظیم‌کننده‌های سلولی

تنظیم‌کننده‌های سلولی مانند مشتقات ویتامین A (رتینول)، پلی‌پپتیدها و ترکیبات گیاهی، مستقیماً بر سوخت‌وساز کلاژن اثر می‌گذارند و تولید کلاژن و الیاف کشسان را تحریک می‌کنند. در حال حاضر، رتینول ماده‌ای است که بیشتر به عنوان نوعی ترکیب ضد پیری استفاده می‌شود. نتایج تحقیقات نشان داده است رتینول نه‌تنها بر پیری پوست در اثر نور خورشید اثرگذار است، بلکه در جلوگیری از پیری ذاتی پوست نیز تأثیر مثبت دارد.

ترتینوئین نوعی رتینوئید است که علائم پیری زودرس ناشی از پرتو فرابنفش مانند چین و چروک، از دست دادن قابلیت ارتجاعی پوست و تجمع رنگدانه‌‌ها در بافت را کاهش می‌دهد.

پلی‌پپتیدها (متشکل از اسیدهای آمینه) گروه دیگری از تنظیم‌کننده‌های سلولی هستند. که توانایی تحریک تولید کلاژن را از طریق کاربرد موضعی دارند.

روش‌های تهاجمی برای جوانسازی پوست صورت

روش‌های مختلفی برای انجام فرایندهای تهاجمی وجود دارد؛ از جمله:

لایه‌برداری شیمیایی

لایه‌برداری شیمیایی روشی است که باعث سایش شیمیایی لایه‌های مشخصی از پوست می‌شود. و پس از ایجاد التهاب در اپیدرم و درم (لایه‌های خارجی و میانی پوست)، مکانیسم‌های بازسازی و ترمیم باعث سفتی و یکنواخت شدن پوست می‌شود. ممکن است بتوان بهبود چین و چروک‌ها و کشسانی پوست را پس از لایه‌برداری شیمیایی به افزایش کلاژن، الیاف کشسان و همچنین بازآرایی متراکم الیاف کلاژن نسبت داد.

تجهیزات نور مرئی: نور شدید پالسی (IPL)، لیزر و رادیوفرکانسی (RF) برای جوانسازی پوست صورت

امروزه با پیشرفت سریع فناوری، ابزارهایی به وجود آمده‌اند که باعث جوان سازی پوست می‌شوند. جوان‌سازی پوست غیر ساینده یا نفوذ امواج نوری به بافت‌های زیر پوست یک فناوری کم‌خطر و با دوران نقاهت کوتاه است. که تغییرات ساختاری ناشی از پیری پوست را بهبود می‌بخشد. در این فرایند، کلاژن بر اثر گرما تخریب می‌شود و پوست در پاسخ، الیاف جدید کلاژن می‌سازد.

اگرچه اثربخشی بالینی IPL و لیزرها ضعیف‌تر از روش‌های ساینده است. با این حال، تشکیل کلاژن جدید و بهبود بالینی محسوس در چین و چروک‌ها دیده می‌شود.

جوانسازی تزریقی پوست و پرکننده‌های پوست (فیلرها)

هدف از جوان‌سازی بیولوژیک پوست، افزایش ظرفیت بیوسنتز فیبروبلاست‌ها (سلول‌های اصلی لایه میانی پوست که وظیفه تولید کلاژن و ماتریکس بین سلولی و بخش‌های مختلف بافت همبند را بر عهده دارند)، القای بازسازی محیط فیزیولوژیک مطلوب، افزایش فعالیت سلولی، آبرسانی و ساخت کلاژن، الاستین و هیالورونیک اسید است. استفاده از فیلرهای خاص در برخی موارد می‌تواند در دستیابی به این اهداف کمک کند.

پلاسمای اتولوگ غنی از پلاکت (PRP)

اخیراً روش پلاسمای اتولوگ غنی از پلاکت (PRP) در جوانسازی پوست مورد توجه قرار گرفته است. پلاسمای غنی از پلاکت از خون کاملاً تازه گرفته می‌شود و حاوی غلظت زیادی از پلاکت‌ها است. این روش ممکن است با تحریک فعال‌سازی فیبروبلاست‌ها، ساخت کلاژن و سایر اجزای ماتریکس خارج ‌سلولی (شبکه گسترده‌ای از پروتئین‌ها و سایر مولکول‌ها که بافت‌ها و سلول‌های بدن را احاطه می‌کند و باعث حمایت و حفظ ساختار آن‌ها می‌شود) را القا کند و درنتیجه باعث جوان‌سازی پوست شود.

سم بوتولینوم (بوتاکس) برای جوانسازی پوست صورت

سم بوتولینوم تأثیری بر بافت پوست ندارد و نمی‌تواند روند پیری پوست را متوقف کند. با این حال، تزریق منظم آن ممکن است با کمک به کنترل برخی خطوط و چین و چروک‌های دینامیک صورت (ناشی از حرکات مکرر)، باعث کاهش روند پیری قابل مشاهده پوست شود.

کلینیک زیبایی ژالان را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی :

در مورد ضد آفتاب‌ها چه می دانیم؟

همه چیز را درمورد هیالورونیک اسید بدانید

کمک به درمان مشکلات پوستی با زینک و زینک-PCA