روش های مراقبت از پوست نوجوانان | بهترین کلینیک زیبایی اصفهان

بررسی روش های مراقبت از پوست نوجوانان

تقریباً غیر ممکن است که بدون شکایت از پوستتان در سال‌های نوجوانی وارد مرحله بزرگسالی شوید. متخصصان پوست توصیه‌هایی برای مراقبت از پوست نوجوانان ارائه می‌دهند که کمک می‌کند تا شما چهره‌ای سالم و شاداب داشته باشید. در این نوشته از سایت کلینیک زیبایی اصفهان قصد بررسی روش های مراقبت از پوست نوجوانان را داریم. طبق گفته این متخصصان، آکنه، جوش‌های سرسیاه و پوست چرب در صدر شکایات پوستی نوجوانان قرار دارند. معمولاً افراد در دوران نوجوانی با چالش‌های پوستی زیادی مواجه می‌شوند. تغییرات هورمونی منجر به بزرگ شدن غدد چربی و در نتیجه چرب شدن پوست نوجوانان شده و منافذ بزرگ و جوش‌های سرسیاه در پوست ایجاد می‌‌کند.

پوست نوجوانان با یکدیگر متفاوت است

با اینکه شما و دوستانتان هم‌زمان دوران بلوغ را طی می‌کنید، باز هم احتمال زیادی وجود دارد که ظاهر و حالت پوست شما با یکدیگر کمی متفاوت باشد. این بدین معنی است که توصیه‌هایی که برای پوست دوستتان کارساز است، ممکن است روی پوست شما جواب ندهد. خوشبختانه شما به راحتی می‌‌توانید راهکارهای مناسبی را برای مراقبت و شفاف نگه داشتن پوستتان پیدا کنید.

در روتین مراقبت از پوست نوجوانان این چند مورد می‌تواند بسیار مهم باشد؛ شاید در ظاهر زیاد به نظر بیاید اما به یاد داشته باشید که نوجوانی زمان است که پایه سلامت پوست را از آنجا می‌گذاریم. سلامت پوست شما تا حد زیادی به مراقبت از پوست در دوران نوجوانی بستگی دارد.

 پوستتان را با دقت تمیز کنید

اگر پوست شما چرب است، احتمالاً ژل یا فوم پاک کننده صورت برای مراقبت روزانه از پوستتان مناسب است. یک بار در روز پوستتان را پاکسازی کنید یا اگر در طول روز پوستتان خیلی چرب یا کثیف می‌شود، دو بار این کار را انجام دهید. اگر دختر نوجوانی هستید که آرایش می‌کنید، بهترین راه این است که ابتدا آرایش چشمتان را پاک کنید و سپس با نوک انگشتتان به همراه ژل یا فوم شستشو، صورتتان را تمیز کنید. اگر اهل ورزش هستید یا در باشگاه و کلاس تربیت ‌بدنی به ‌شدت فعالیت می‌کنید، در صورت امکان قبل از ورزش صورت خود را بشویید (تا پوست بتواند تعریق و تنفس مناسبی در حین فعالیت بدنی داشته باشد.) یا حداقل برای خشک کردن صورتتان دستمال کاغذی همراه داشته باشید. اگر نوجوانی با پوست خشک هستید، از شیرپاک‌کن و مرطوب‌کننده استفاده کنید.

مرطوب کردن پوست بسیار مهم است

استفاده از مرطوب کننده بسیار مهم است. حتی برای پوست‌های چرب و مستعد آکنه هم مرطوب کردن پوست اهمیت زیادی دارد. چربی و رطوبت دو مسئله متفاوت هستند.

شما با رطوبت‌رسانی کافی به پوستتان باعث می‌شوید که پوست چربی کمتری تولید کند. در واقع مرطوب‌سازی به تنظیم تولید چربی پوست کمک می‌کند. از لوسیون یا کرم‌های فاقد چربی و غیر کومدون‌زا استفاده کنید که حاوی مواد تقویت‌کننده یا ترمیم‌کننده عملکرد محافظتی پوست یعنی سرامیدها و نیاسینامید هستند.

قبل از خواب آرایش خود را پاک کنید

حتی اگر دوست صمیمی شما ‌بتواند با آرایش روی صورت خود بخوابد و زیبا به نظر برسد، باز هم پاک نکردن آرایش قبل از خواب اصلاً فکر خوبی نیست. حتی اگر خسته‌تر از آن هستید که بتوانید موهای خود را به عقب ببندید؛ حتما آرایش خود را پاک‌کنید و صورت خود را بشویید؛ حداقل از یک دستمال مرطوب آرایش پاک‌کن برای تمیز کردن آرایش، آلودگی و چربی صورت خود استفاده کنید. اگر به خوابیدن با آرایش عادت دارید، ممکن است دچار آکنه یا بثورات پوستی برجسته‌ای به نام درماتیت دور دهانی یا دور چشمی شوید.

چربی پوست را کنترل کنید

شما می‌خواهید براقی پوستتان را بدون آسیب زدن به آن کاهش دهید. طبق گفته متخصصان پوست دانشکده پزشکی هاروارد، برای کنترل چربی پوست یک روش پایه سه مرحله‌‌ای وجود دارد:

  •  یک پاک‌کننده حاوی سالیسیلیک اسید انتخاب کنید.
  •  از یک پرایمر فاقد چربی برای کنترل براقی پوستتان استفاده کنید.
  •  در طول روز با پارچه یا دستمال‌های مخصوص (کاغذ جذب‌کننده چربی پوست) چربی پوستتان را پاک ‌کنید.

پوستتان را لایه‌‌برداری کنید

شما باید فقط هفته‌‌ای یک یا دو بار با استفاده از یک محصول نسبتاً ملایم پوستتان را لایه‌برداری کنید. اسکراب نکنید زیرا به از بین رفتن آکنه یا جوش‌های سرسیاه کمکی نمی‌کند و البته بیش ‌از حد نیز لایه‌برداری نکنید.

از محصولات ضد آکنه‌ هوشمندانه استفاده کنید

یکی از اهداف مهم توصیه به رعایت روتین پوست برای نوجوانان جلوگیری از ایجاد آکنه است. مواد بسیاری وجود دارد که در پاکسازی و جلوگیری از بروز آکنه مؤثر هستند. یکی از دلایل مؤثر بودن آنها قوی بودنشان است و اگر شما در مصرفشان محتاط و دقیق نباشید، این مواد حتی بیشتر از جوش‌های قرمز التهابی باعث تحریک و قرمز شدن پوستتان می‌شوند. هر چه تحریک‌ و سوزش پوستتان بیشتر باشد، تمایلتان برای استفاده از روش‌های درمانی کمتر خواهد بود و در نتیجه شما به نقطه اول با آکنه‌های روی صورتتان برمی‌گردید. در ادامه به شما خواهیم گفت که چگونه از پوستتان محافظت کنید.

روش های مراقبت از پوست نوجوانان | بهترین کلینیک زیبایی اصفهان

همراه با باکتری‌های ایجادکننده آکنه نخوابید

باکتری‌های ایجادکننده آکنه هر ۱۲ ساعت تکثیر می‌شوند. به همین دلیل فقط یک ‌بار استفاده از روش‌های درمانی در شبانه‌روز کافی نیست اما چون ترکیبات این داروها می‌‌توانند پوست را تحریک کنند و بعضی از این مواد به حدی قوی هستند که نمی‌توان استفاده از آنها را دو برابر کرد، درمان اصلی خود (مثلاً داروی تجویزی، رتینوئید یا بنزوئیل پراکسید) را در شب استفاده کنید. سپس روز بعد در اواسط صبح یک داروی بدون ‌نسخه ملایم‌تر مانند اسپری سالیسیلیک اسید حاوی نقره کلوئیدی می‌تواند انتخاب خوبی باشد که باعث کاهش pH پوست و در نتیجه کاهش تکثیر باکتری‌ها شود.

هرگز لوازم آرایش خود را با دیگران به اشتراک نگذارید

آیا می‌خواهید میکروب‌های دوستانتان با شما به اشتراک گذاشته شود؟! به اشتراک گذاشتن محصولات آرایشی چشم و لب رفتار بسیار نادرستی است. اگر رنگ رژ لب جدید دوستتان وسوسه‌انگیز است، بهتر است یکی برای خودتان تهیه کنید.

دستان خود را تمیز نگه ‌دارید

یکی از راه‌‌های کمک به سالم ماندن و مراقبت از پوست نوجوانان این است که از پوست در برابر آلودگی و میکروب‌ها محافظت کنند. قبل از لمس کردن صورت یا رتوش آرایش، دستان خود را بشویید و همچنین به‌ طور مرتب سایر سطوحی که با پوست صورتتان در تماس است مانند تلفن همراهتان را تمیز کنید.

اسپری موی خود را با دقت انتخاب کنید

اگر متوجه شدید که آکنه‌های پوست شما به ‌صورت دسته‌ای در اطراف خط رویش مو یا جاهایی ایجاد می‌شوند که معمولاً موهایتان با پوستتان در تماس است، ممکن است محصول موی شما مقصر باشد. اسپری موی خود را تغییر دهید و از محصولاتی استفاده کنید که کمتر باعث ایجاد جوش می‌‌شوند.

به راهکارهای سنتی غیرعلمی توجه نکنید

ممکن است چیزهایی در مورد درمان‌های بسیار عجیب برای کنترل آکنه مانند قرار دادن خمیردندان بر روی پوستتان شنیده باشید. این روش‌ها نه تنها مؤثر نیستند بلکه اگر پوست شما به مواد تشکیل‌دهنده حساسیت داشته باشد، ممکن است شرایط پوستتان را بدتر کند.

تعداد قابل توجهی محصول تخصصی مراقبت از پوست که به طور علمی فرموله شده‌اند، در بازار وجود دارد که به شما کمک خواهد کرد تا با استفاده از آنها در بهترین شکل خود باشید. پس به جای حرف و تجربه دوستان، به دنبال دلایل علمی برای انتخاب محصولات مراقبت از پوست باشید.

ضد آفتاب بزنید

استفاده از ضد آفتاب در روتین پوست نوجوانان مانند تمامی رده‌های سنی و شاید بیش از همه، جایگاه ویژه‌ای دارد. هر روز چه بارانی چه صاف، چه ابری چه آفتابی، چه به مدرسه می‌روید، چه برای انجام کاری از خانه بیرون می‌روید، چه ورزش می‌کنید و چه به ساحل و پارک می‌روید، از ضد آفتاب استفاده کنید.

استفاده از ضد آفتاب نه ‌تنها برای جلوگیری از سرطان پوست مهم است، بلکه باعث کاهش بروز چین ‌و چروک و سایر علائم پیری در آینده خواهد شد. مهم نیست که پوست شما چقدر تیره باشد؛ در هر صورت همیشه به ضد آفتاب احتیاج خواهید داشت. همچنین استفاده از ضد آفتاب از تیره شدن جای جوش‌ها جلوگیری می‌کند. بهتر است یک ضدافتاب طیف گسترده و بدون روغن انتخاب کنید.

از سولاریوم و تخت‌های برنزه دوری کنید

با استفاده از یک کرم یا اسپری برنزه‌کننده از پوست برنزه سالم و درخشان برخوردار شوید. تخت‌های  سولاریوم و برنزه شدن زیر نور آفتاب می‌‌توانند شما را در معرض ابتلا به چین‌وچروک زودرس پوست قرار دهند و همچنین باعث افزایش خطر بروز سرطان پوست شوند.

با یک پزشک درباره روتین مناسب پوست نوجوانان مشورت کنید

مراجعه به یک متخصص پوست می‌تواند بسیار مؤثر باشد؛ خصوصاً اگر جوش‌های قرمز چرکی یا توده‌های بزرگ زیر پوست دارید که دردناک هستند یا جای جوش باقی می‌‌گذارند. دریافت یک روتین برای مراقبت از پوست نوجوانان دقیقاً متناسب با شرایط پوست شما می‌تواند از بیماری‌هایی جلوگیری کند که در صورت عدم درمان، اثرش برای همیشه برجا بماند. متخصص پوست می‌‌تواند پاک‌کننده‌های قوی و داروهای ضد آکنه که اثربخشی آنها از محصولات بدون نسخه بیشتر است، برای شما تجویز کند تا پوستتان سریع‌تر پاکسازی شود.

کلینیک زیبایی ژالان را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالب پیشنهادی :

مزایای آلفاهیدروکسی اسیدها AHA برای پوست

واکنش پوست به نور خورشید و مصرف AHA

درمان آکنه و اختلالات پوستی با زینک و زینک-PCA