درمان عدم تقارن صورت با بوتاکس | بهترین کلینیک زیبایی اصفهان

بررسی عدم تقارن صورت

برخی از افراد هنگامی که به عکس های خود یا در آینه به صورتشان نگاه می‌کنند، ممکن است متوجه شوند که ویژگی‌های دو سمت صورتشان کاملاً مطابق با یکدیگر نیستند و در واقع دچار عدم تقارن صورت هستند. به عنوان مثال ممکن است یک طرف بینی‌شان دارای نوک تیزتری نسبت به طرف دیگر باشد یا یکی از ابروهایشان بالاتر یا پایینتر از آن یکی باشد. داشتن عضوهایی در چهره که کاملاً قرینه یکدیگر نیستند، “نامتقارن بودن صورت” نامیده می‌شود.
تقریباً همه افراد درجه‌ای از عدم تقارن را در صورت خود دارد. با این حال در برخی موارد، عدم تقارن صورت بیش از همیشه قابل توجه است. اصلی‌ترین دلیل عدم تقارن صورت شامل آسیب‌های مختلف، افزایش سن، سیگار کشیدن، ژنتیک و سکته می‌باشد. گاهی عدم تقارن به طور ناگهانی و به صورت چشمگیری ممکن است صورت را درگیر کند؛ ای تغییر معمولا نشانه‌ای از رخداد یک بیماری جدی مانند فلج بِل یا سکته مغزی است
آسیب دیدگی بخشی از صورت یا شاخه های عصب می تواند منجر به عدم تقارن شود که برای افراد بسیار ناراحت کننده است. با این وجود احتمال بازگشت عملکرد عصب وجود دارد و به همین خاطر است که به جای جراحی تهاجمی استفاده از روش ها و ابزارهایی همانند تزریق بوتاکس که به ایجاد تقارن در صورت کمک می کند پیشنهاد می شود.

دلیل عدم تقارن صورت

ژنتیک:

گاهی اوقات عدم تقارن صورت در نتیجه تفاوت در رشد و نمو ژنتیکی عضوهای صورت است. بیماری‌های ژنتیکی مانند شکاف لب و کام (لب شکری) می‌توانند منجر به نامتقارن بودن صورت شوند.

درمان عدم تقارن صورت با بوتاکس | بهترین کلینیک زیبایی اصفهان

سیگار کشیدن:

از آنجا که سیگار کشیدن صورت را در معرض سموم قرار می‌دهد، منطقی است که این عمل به طور مستقیم با عدم تقارن صورت ارتباط داشته باشد.

پیری:

با افزایش سن، نامتقارن شدن صورت به خصوص در ناحیه فک افزایش می‌یابد و غالب اوقات نیاز به اصلاح عدم تقارن صورت و فک خواهد داشت.

عادات سبک زندگی:

برخی از افراد در زمان خواب دائما بر روی شکم یا صورت می‌خوابند، یک مطالعه معتبر نشان داده است که خوابیدن بر روی صورت می‌تواند باعث نامتقارن شدن صورت شود.

سکته:

افتادگی صورت می‌تواند نشانه‌ای از سکته مغزی باشد. اگر لبخند شما ناگهان ناهموار و کج ‌شد یا در یک طرف صورت خود احساس بی‌حسی کردید، باید فوراً به پزشک مراجعه نمایید.

آسیب:

ضربه یا آسیب به صورت در دوران کودکی یا بزرگسالی می‌تواند باعث عدم تقارن شود. صدماتی مانند شکستگی بینی یا بریدگی عمیق نیز می‌تواند منجر به عدم تقارن چهره شما گردد.

نحوه محاسبه تقارن صورت

با ارزیابی شاخصه‌های صورت در خانه می‌توان به قرینه بودن با نبودن اجزای صورت پی برد. استفاده از یک عکس چاپ شده از خود برای این بررسی مناسب خواهد بود. نقاط زیر را در عکس صورت خود علامت گذاری کنید. یا اگر از آینه استفاده می‌کنید، از یک ماژیک وایت برد استفاده نمایید که بعداً بتوانید شیشه را پاک کنید:
  • نقطه بالایی پیشانی و پایین چانه (این دو نقطه تنها نقاطی هستند که از نظر تقارن عمودی بررسی خواهند شد؛ بقیه نقاط به صورت افقی هستند).
  • علامت گذاری در نقطه چین‌دار هر دو چشم
  • نقطه اشک چشم (جایی که چشم‌ها در کنار پل بینی شروع می‌شوند)
  • قسمت‌هایی که لب های شما از آن شروع می‌شوند
  • عریض ترین نقطه دو طرف صورت
  • وسیع ترین قسمت بینی (در هر دو طرف سوراخ بینی)
در انتها با استفاده از خط کش می‌توانید بررسی کنید و ببینید آیا یک خط کاملاً تراز، هم اندازه و افقی بین هر مجموعه وجود دارد یا خیر.