علل خشکی و خارش پوست در دوران بارداری | بهترین کلینیک زیبایی اصفهان

علل خشکی و خارش پوست در دوران بارداری چیست؟

در مطلب امروز سایت مرکز ژالان کلینیک زیبایی اصفهان که برای شما منتشر شده است. بیشتر در مورد علل خشکی و خارش پوست در دوران بارداری خواهیم پرداخت. با بزرگ شدن تدریجی شکم، پوست این ناحیه نیز کشیده و سفت می‌شود. این فرآیند باعث خشکی پوست در بارداری می‌شود که معمولاً با خارش همراه است. اگر در اواخر بارداری به خارش شدید مبتلا شدید که احتمالاً با حالت تهوع، استفراغ، از دست‌دادن اشتها، خستگی مفرط یا زردی همراه بود، حتماً با پزشک خود تماس بگیرید.

مطلب پیشنهادی جهت مطالعه : مدت زمان آمادگی جهت فعالیت روزمره پس از تزریق بوتاکس

این علائم می‌توانند نشانه‌ای از کلستاز (Cholestasis) باشند که با عملکرد کبد مرتبط است. پزشک شما ممکن است برای بررسی اینکه آیا علائم به کلستاز ارتباطی دارند یا خیر، آزمایش خون تجویز کند. از هر ۵۰ خانم باردار، یک نفر ممکن است کلستاز را تجربه کند. البته این عارضه بعد از بارداری مشکلی برای شما ایجاد نمی‌کند.

علل خشکی و خارش پوست در دوران بارداری | بهترین کلینیک زیبایی اصفهان

اگر خارش شدید است و به بازوها و پاهای شما نیز سرایت کرده است، عارضه به‌وجودآمده ممکن است از نوع پلاک‌ها و پاپول‌های کهیری خارش‌دار (PUPP) باشد. PUPP ها لک‌های قرمز و برجسته‌ای هستند که روی پوست نمایان می‌شوند و با خارش همراه هستند. این لک‌ها پس از زایمان از بین می‌روند. از هر ۱۵۰ خانم باردار، یک نفر ممکن است به این عارضه دچار شود.

کلینیک زیبایی ژالان را در اینستاگرام دنبال کنید

برای کاهش میزان خارش و خشکی پوست شکم، سعی کنید پوست این ناحیه را مرطوب نگه دارید. همچنین می‌توانید از کرم‌ها و لوسیون‌های ضد خارش برای کمک به تسکین بیشتر استفاده کنید.

کلستاز را می‌توان با مصرف دارو درمان کرد. برای کمک به کاهش علائم PUPP نیز پزشک شما، رژیمی دارویی شامل داروهای خوراکی و کرم‌های ضد خارش تجویز می‌کند. حمام با جو دوسر نیز می‌تواند در درمان برخی از ناراحتی‌های پوستی مانند PUPP مؤثر باشد.

 


مطالعه بیشتر :

منابع و فواید ویتامین F

همه چیز راجع به ویتامین D

سؤالات متداول درمورد مراقبت‌های پس از تزریق بوتاکس