علل و علائم پینه پا | بهترین کلینیک زیبایی اصفهان

بررسی علل و علائم پینه پا

پینه پا با اینکه معمولاً خطرناک نیست، اما ناخوشایند است و ممکن است برای هر کسی پیش بیاید. به همین خاطر، همه به اطلاعاتی در مورد دلایل به وجود آمدن و روش‌های درمان پینه پا نیاز دارند. پینه‌های پوستی به طور معمول در بخش‌هایی از بدن که بیشتر در معرض اصطکاک هستند مانند دست و پا تشکیل می‌شوند. پینه پا روی پوست کف پا به وجود می‌آید و در بیشتر اوقات، ناشی از پوشیدن کفش‌های بسیار تنگ یا نامناسب است.
در این مقاله با ما همراه باشید تا بدانید که پینه پا چیست، چه تفاوتی با زگیل پا دارد، علل بروز آن کدام‌اند و روش های از بین بردن پینه پا به چه صورت است.

پینه پا چیست؟

پینه (Callus) یعنی ضخیم شدن لایه خارجی هر بخشی از پوست. هنگامی که سطح پوست مدام در معرض اصطکاک باشد، بدن این لایه‌های ضخیم را برای جلوگیری از آسیب تشکیل می‌دهد.
اصطلاح پزشکی این عارضه پوستی، هایپرکراتوز (به معنای افزایش غیر طبیعی سلول‌های بیرونی‌ترین لایه پوست) است. بدن انسان با افزایش تولید این سلول‌ها، از پوست در برابر سایش، فشار و تحریک مداوم محافظت می‌کند. این ضخیم شدن در واقع راهی است که بدن برای حفاظت از بافت های نرم تر زیرین انتاخاب میکند.
پینه پا، پینه‌ای پوستی است که به طور معمول روی کف پاها و نزدیکی انگشتان پا ایجاد می‌شود. اگر نوع راه رفتن یا به طور کلی پاها مشکلی داشته باشند که باعث افزایش فشار روی بخش‌های خاصی از پا شود، ممکن است در آن بخش پینه پا ایجاد شود.

علل و علائم پینه پا | بهترین کلینیک زیبایی اصفهان

علائم پینه پا

پینه کف پا به طور معمول دردناک نیست. اما میخچه (عارضه مشابه دیگری در پا) با وارد شدن فشار دچار درد می‌شود. ممکن است پینه‌ها به مرور زمان تغییر رنگ دهند و لایه‌های زیرین پوست ضخیم به رنگ قهوه‌ای، سیاه یا قرمز درآیند. هنگامی که مقدار بسیار کمی خون، بین لایه‌های ضخیم شده پوست (یا همان پینه) و پوست معمولی زیر آن جمع می‌شود، پینه‌ها تغییر رنگ می‌دهند.

علل بروز پینه پا

پینه‌ها به‌طور معمول روی قسمت‌هایی از پوست که مدام در معرض فشار و یا اصطکاک هستند تشکیل می‌شوند. به همین علت، بروز پینه‌ روی پاها که تمام وزن بدن را تحمل می‌کنند، شایع‌تر است. پینه‌ها برای محافظت از پوست در برابر این فشارها به وجود می‌آیند. به طور کلی مراقبت از پا اهمیت ویژه‌ای دارد؛ برای مثال، پوشیدن کفش‌های نامناسب مانند کفش پاشنه بلند به همراه جوراب نازک یا بدون جوراب، از جمله عواملی است که باعث افزایش فشار روی پاها می‌شود. این فشار هم روی پاها پینه ایجاد می‌کند.
فعالیت زیاد، به ویژه در صورتی که فشار زیادی روی پاها وارد شود نیز از عوامل بروز پینه در پاها است. به عنوان مثال، ورزشکاران، بیشتر از دیگران مستعد بروز پینه پاها هستند. همچنین بیماری پای ورزشکار (قارچ پا) و سایر آسیب های ورزشی نیز موارد شایعی از مشکلات مربوط به پا هستند که علاوه بر ورزشکاران، سایر افراد را نیز درگیر می‌کنند. شواهدی در مورد افزایش احتمال بروز در کسانی که سیگار می‌کشند نیز وجود دارد. بر اساس این شواهد، کشیدن سیگار باعث انقباض رگ‌های خونی در اندام‌های انتهایی از جمله پاها می شود.
انقباض رگ‌های خونی در پاها باعث تحلیل رفتن و ضعف بافت زیر پوستی می‌شود. در نهایت، در پی تحلیل رفتن بافت‌های زیر پوستی، ممکن است تماس بین استخوان‌ها با پوست بیشتر شده و این موضوع هم باعث تشکیل پینه روی پوست شود. تغییر شکل استخوان‌ها نیز می‌تواند یکی از عوامل بروز پینه باشد. گاهی تغییر فرم استخوان‌ها باعث افزایش فشار در برخی نقاط پا می‌شود؛ به ویژه اگر این تغییر فرم باعث تغییر در شکل راه رفتن شده باشد.