عوامل و علائم ایجاد قارچ در ناخن کاشت شده | بهترین کلینیک زیبایی اصفهان

بررسی عوامل و علائم ایجاد قارچ در ناخن کاشت شده

در این مطلب از سایت مرکز ژالان، بهترین کلینیک زیبایی اصفهان عوامل و علائم ایجاد قارچ در ناخن کاشت شده را مورد بررسی قرار می دهیم.

علائم وجود قارچ در ناخن کاشت شده

آشنا شدن با علائم آن به تشخیص قارچ ناخن کاشت شده کمک می­کند. این عارضه معمولاً موجب درد نمی‌شود و بیشتر از نظر ظاهری برای فرد ناراحت کننده و آزار دهنده است. درد قارچ ناخن معمولاً با لمس بدتر می‌شود. به طور عمده می‌توان گفت علائم قارچ ناخن بعد از کاشت شامل موارد زیر است:

  • ضخیم شدن یا شکننده شدن ناخن
  • بوی نامطبوع
  • احساس درد به خصوص هنگام لمس ناخن
  • زرد سفید یا سبز شدن ناخن بعد از کاشت
  • احساس خارش
  • سرخ شدن ناخن و پوست
  • التهاب و ورم

مهم‌ترین قارچی که باعث این عارضه در ناخن‌ها می‌شود درماتوفیت Dermatophyte)) نام دارد و با روش‌های مختلفی تکثیر می‌شود.

علل ابتلا به قارچ ناخن کاشت شده

در افراد سالم و بدون نقص ایمنی رطوبت و تعریق مهم‌ترین علت قارچ ناخن کاشت شده است. همچنین استخرهای عمومی و باشگاه‌های ورزشی نیز از محل‌های اصلی است که باعث انتقال قارچ می‌شود. امروزه یکی از مهم‌ترین علت ابتلا به قارچ ناخن مراجعه به سالن‌های زیبایی و ناخن کاری است.

در صورتی که کاشت ناخن به روش اصولی انجام نشود می‌تواند موجب وارد شدن رطوبت و آب بین فضای ناخن کاشت و بستر طبیعی ناخن شود و همانطور که گفتیم رطوبت نقش اصلی را در تکثیر قارچ دارد. همچنین آلوده بودن وسایل نیز می‌تواند سبب انتقال قارچ شود. در واقع در صورتی که فردی مبتلا به این قارچ باشد و با همان وسایل برای فرد دیگر کاشت ناخن انجام شود خطر ابتلا وجود دارد. مهم‌ترین دلایل ایجاد قارچ ناخن کاشته شده شامل موارد زیر است.

کاشت غیر صحیح ناخن

انتخاب ناخن کار حرفه‌ای بسیار مهم است. زیرا در صورتی که این کار توسط افراد غیر متخصص انجام شود می‌تواند سبب ایجاد یک شکاف یا فضای کوچک بین ناخن آکریلیک و بستر ناخن شود. این فضا رطوبت لازم جهت رشد قارچ را تامین می‌کند. همچنین گرمای انگشت نیز به تکثیر قارچ‌ها کمک می‌کند. به همین علت بسیار مهم است که برای کاشت ناخن به یک فرد آموزش دیده مراجعه کنید.

عوامل و علائم ایجاد قارچ در ناخن کاشت شده | بهترین کلینیک زیبایی اصفهان

تغییر در بستر طبیعی ناخن

جهت قرار گرفتن ناخن کاشت بر روی ناخن طبیعی لازم است تا با توربین سطح ناخن نازک‌تر شده و مقداری تغییر کند. در نتیجه ایجاد تراش لایه محافظ ناخن ضعیف‌تر می‌شود و در نتیجه مقاومت ناخن در برابر عوامل بیماری زا همچون قارچ ناخن کاشت شده کمتر می‌شود.

عدم رعایت بهداشت توسط سالن‌های آرایشی

نسبت به این موضوع باید بسیار دقت کنید. اکثر سالن‌های ناخن وسیله‌ها و ابزارهای مورد نیاز را قبل استفاده برای نفر بعدی استریل نمی‌کنند. در واقع آنها از همان ابزار برای چندین نفر بدون ضد عفونی کردن استفاده می‌کنند. بدین ترتیب قارچ ناخن به راحتی از فردی به فرد دیگر منتشر می‌شود. در نتیجه در انتخاب سالن‌های آرایشی دقت کنید و آنهایی را مد نظر قرار بدهید که ابزارهای خود را قبل از استفاده برای فرد دیگر به خوبی استریل می‌کنند.

توجه نکردن به ناخن‌های آسیب دیده

به طور کلی ممکن است بستر ناخن طبیعی به هر علتی دچار آسیب شود. در چنین شرایطی باید سریعاً ناخن مصنوعی را بردارید در صورتی که به این موضوع توجه نکنید احتمال بروز قارچ و عفونت وجود دارد. پس حتماً این به این موضوع اهمیت بدید و در این خصوص سهل انگاری نکنید.

استفاده متدوام و بدون استراحت از ناخن کاشت

حداکثر زمانی که می‌توانید بدون استراحت و به صورت متداوم ناخن کاشت داشته باشید ۲ الی ۳ است. در صورتی که بیش از این مدت از ناخن مصنوعی استفاده کنید شانس ابتلا به قارچ افزایش پیدا می‌کند زیرا بستر ناخن ضعیف می‌شود. در نتیجه باید پس از اتمام یک دوره ۲ الی ۳ ماهه ناخن آکریلیک را از بستر ناخن جدا کنید و قبل از کاشت مجدد اجازه دهید تا ناخن‌ها به مدت ۲ ماه استراحت کنند.

درمان قارچ ناخن کاشت شده

ناخن کاشت را جدا کنید

اولین قدم برای درمان قارچ ناخن کاشته شده ، جدا کردن ناخن مصنوعی است. بدون انجام اینکار نمی‌توانید هیچ گونه درمانی برای قارچ ناخن انجام دهید. برداشتن ناخن مصنوعی اجازه تنفس به بستر طبیعی می‌دهد. همچنین باعث از بین رفتن رطوبتی که بین بستر طبیعی و ناخن کاشت شده ایجاد شده است نیز می‌شود. همانطور که گفتیم رطوبت عامل اصلی کاشت ناخن است.

کلینیک زیبایی ژالان، بهترین کلینیک زیبایی اصفهان را در اینستاگرام دنبال کنید
رعایت بهداشت ناخن‌ها

رعایت بهداشت ناخن‌ها امری بسیار مهم است. در این موضوع حتماً باید دقت کنید تا قارچ به ناخن‌های سالم سرایت نکند. پس از تمیز کردن ناخن‌های آسیب دیده دست‌های خود را به خوبی با صابون بشویید و ضد عفونی کنید. بهتر است از صابون ضد قارچ استفاده کنید. همچنین پس از شست و شو به خوبی خشک کنید. پس از اینکه ناخن‌ها مقداری بلند شد قسمت آسیب دیده را کوتاه کنید. از ناخن گیرهای مختلف برای ناخن‌های سالم و آلوده استفاده کنید.

ناخن‌های کاشت شده را بردارید

این اولین قدم است که هنگام مشاهده قارچ‌ها در زیر ناخن‌های کاشت شده خود باید انجام دهید. بدون برداشتن ناخن‌های مصنوعی، نمی‌توانید کاری برای قارچ‌های موجود بر روی انگشتان خود انجام دهید. این کار اجازه می‌دهد تا ناخن‌های شما در هوای آزاد تنفس کنند. این کار همچنین رطوبتی را که بین بستر ناخن و ناخن کاشت شده گیر کرده است، از بین می‌برد.

پس از جدا کردن ناخن مصنوعی، چسب و ناخالصی‌های دیگر را از روی بستر ناخن جدا و آن را تمیز کنید. وضعیت ناخن‌هایی که قارچ بر روی آنها رشد کرده است را به خوبی مشاهده کنید. سعی کنید تا جایی که به ناخن آسیب نمی‌زنید ناخن‌ها را کوتاه کنید.

 


مطالب پیشنهادی :

علل و علائم بیماری پوستی کورک

عوامل ایجاد خارش گوش

آشنایی با فیلر خط خنده