ماینوکسیدیل چیست؟ | بهترین کلینیک زیبایی اصفهان - تزریق ژل و بوتاکس اصفهان

ماینوکسیدیل چیست؟

ماینوکسیدیل با نام تجاری روگین نیز شناخته می شود.

یکی از روش های موثر برای درمان ریزش مو به شمار می رود. روش تاثیرگذاری روگین به این صورت است که رگ های خونی منطقه مورد نظر را منبسط می کند تا دریافت خون و مواد غذایی افزایش پیدا کند. افزایش گردش خون و جذب مواد غذایی باعث رشد بیش تر موها می شود.

ماینوکسیدیل برای ریزش مو به دو صورت فوم و محلول ارائه می شود:

 • فوم موضعی: فوم برای سرهایی که تراشیده شده اند یا طاس هستند، مناسب است زیرا به صورت کامل روی سر قرار می گیرد. فوم موضعی ۵ درصد توسط سازمان غذا و دارو مورد تایید است.
 • محلول موضعی: در صورتی که ریزش مو به صورت سکه ای باشد یا فقط قسمتی از سر دچار ریزش مو شده باشد، استفاده از محلول موضعی توصیه می شود. محلول روگین نیز دارای دو نوع ۲ و ۵ درصد است که استفاده از محلول ۵ درصد فقط برای مردان مجاز است.

ماندگاری ماینوکسیدیل برای ریزش مو

در زمان شروع مصرف روگین ممکن است با افزایش ریزش مو مواجه شوید که کاملاً طبیعی است و حدوداً تا ۱ ماه ادامه دارد. حداقل ۴ تا ۶ ماه لازم است تا نتایج روگین ظاهر شود. ماندگاری روگین به مدت مصرف بستگی دارد یعنی اگر استفاده از آن قطع شود، ریزش مو دوباره برمی گردد.

برای دریافت نتیجه بهتر و ماندگاری بالاتر باید به موارد زیر توجه نمایید:

 1. قبل از استفاده موهای سر باید کاملاً خشک باشند.
 2. سشوار پس از مصرف ماینوکسیدیل ممنوع است زیرا از شدت تاثیرگذاری می کاهد.
 3. استحمام قبل از خشک شدن کامل دارو روی سر درست نیست. حدوداً ۲ الی ۴ ساعت لازم است تا روگین به طور کامل خشک شود.

ماینوکسیدیل چیست؟ | بهترین کلینیک زیبایی اصفهان - تزریق ژل و بوتاکس اصفهان

صفحه اینستاگرام کلینیک زیبایی ژالان (بهترین کلینیک زیبایی اصفهان – تزریق ژل و بوتاکس اصفهان)

عوارض ماینوکسیدیل

روگین ممکن است با عوارضی همچون قرمزی، التهاب، پوسته پوسته شدن، خشکی و خارش در سر همراه شود که البته با سپری شدن زمان از بین می روند. امکان بروز عوارضی دیگری نیز وجود دارد که باید دارو را قطع و به پزشک مراجعه نمود. عوارض جدی روگین عبارتند از:

 • عوارض جدی مانند سرگیجه، درد قفسه سینه، التهاب در دست و پا، اختلالات بینایی، عدم تعادل در ضربان قلب، سر درد و ضعف در دست و پا
 • اگر علائم شایع ماینوکسیل مانند خارش، خشکی، قرمزی با گذشت دو هفته برطرف نشد، حتماً این مورد را با پزشک در میان بگذارید.
 • یکی دیگر از مشکلات روگین رویش مو در پیشانی و سایر قسمت های صورت است. باید بدانید که دلیل این امر تماس دارو با صورت است. ممکن است در حین استفاده سهواً دارو به صورت نیز برخورد پیدا کند.

موارد منع استفاده از ماینوکسیدیل برای ریزش مو

افرادی که هر کدام از شرایط زیر را برخوردار هستند، محدودیت دارند و باید پیش از مصرف ماینوکسیدیل برای ریزش مو با پزشک مشورت کنند.

 1. زنان باردار و شیرده نباید از روگین استفاده کننده زیرا تاثیرات دارو به کودک نیز انتقال پیدا می کند.
 2. افرادی که دارای بیماری های قلبی و عروقی، فشار خون و اختلالات کلیوی هستند، باید با پزشک در مورد شرایط خود صحبت کنند.
 3. از آنجایی که ایمنی ماینوکسیدیل برای افراد زیر ۱۸ سال مشخص نیست، این افراد نباید این دارو را مصرف کنند. البته استفاده از روگین با نظر پزشک بلامانع است.

 


مطالب پیشنهادی:

جلوگیری از ریزش مو در بارداری

جلوگیری از ریزش مو با طب سنتی

پیام بگذارید