مزایای استفاده از ویتامین C برای پوست | بهترین کلینیک زیبایی اصفهان

مزایای استفاده از ویتامین C برای پوست (ال-آسکوربیک اسید)

در این مطلب از سایت کلینیک زیبایی اصفهان که برای شما همراهان گرداوری شده است. به مطالعه مزایای استفاده از ویتامین C برای پوست خواهیم پرداخت. ویتامین C، محلول در آب، حساس به نور و مهم‌ترین آنتی‌اکسیدان آب‌دوست است. ویتامین C به‌طور طبیعی در بدن انسان ساخته نمی‌شود و بنابراین برای داشتن یک رژیم غذایی سالم، دریافت میزان کافی ویتامین C ضروری است.

منابع طبیعی ویتامین C

بسیاری از میوه‌ها و سبزیجات تازه غنی از ویتامین C هستند. مانند:

  • میوه‌های خانواده مرکبات
  • انگور فرنگی سیاه (خارتوت)
  • میوه گل رز (رز هیپ)
  • گواوا (Guava)
  • فلفل تند
  • جعفری

ضرورت مصرف ویتامین C برای جوانی پوست

ویتامین سی را می‌توان به‌صورت خوراکی و موضعی برای بهره‌گیری از فواید پوستی آن استفاده کرد. کلاژن ساختاری مارپیچی دارد که ویتامین C عاملی کمکی برای تثبیت این ساختار است. همچنین، این ویتامین در ساخت کلسترول و جذب آهن نقش دارد و استفاده از سلنیوم در فرآیندهای سلولی را نیز آسان می‌کند. سلنیوم به بدن شما کمک می‌کند تا پروتئین‌های خاصی به نام آنزیم‌های آنتی‌اکسیدانی را بسازد. این آنزیم‌ها در جلوگیری از بروز آسیب سلولی و پیری سلول‌ها نقش دارند.

مطلب پیشنهادی برای مطالعه : جوانسازی ظاهر پوست با بوتاکس

تاثیر کمبود ویتامین C روی پوست

اختلال در سنتز کلاژن، یکی از شایع‌ترین تظاهرات پوستی است که با کمبود ویتامین C در افراد ایجاد می‌شود. بزرگ‌شدن و زبرشدن (کراتوزیس) فولیکول‌های مو، عمدتاً در ناحیه‌ی بالای بازوها رخ می‌دهد و در برخی افراد به شکل موهای فرخورده، وز و زبر بروز می‌کند. این عارضه، از جمله علائم کمبود ویتامین C محسوب می‌شود. همچنین فولیکول‌های مو در افراد مبتلا به این عارضه، با گذشت زمان دچار خون‌ریزی می‌شوند.

مزایای استفاده از ویتامین C برای پوست | بهترین کلینیک زیبایی اصفهان

علاوه بر این، کمبود ویتامین C به دلیل ایجاد بیماری اسکوربوت (Scurvy)، سبب بروز برخی مشکلات مانند شکنندگی و ضایعات پوستی به شکل نقاط قرمزرنگ (پتشی)، خونریزی لثه، کبود شدن آسان پوست و نیز طولانی‌ترشدن روند بهبودی زخم می‌شود.

ویتامین C موضعی برای جوانی پوست

از اسید آسکوربیک برای مصرف موضعی در محصولات آرایشی و بهداشتی مختلفی مانند انواع سرم های ویتامین C استفاده می‌شود. برای ‌مثال، این ویتامین در فرمولاسیون محصولات با خاصیت روشن‌کنندگی پوست، ضد پیری و ضد آفتاب کاربرد بسیاری دارد.

ایده مشترک محصولات محافظت‌کننده در برابر پرتوهای آسیب‌رسان خورشید این است که محصول تولیدی شامل ترکیبی از محافظت «غیر فعال» به کمک یک ماده فیلترکننده اشعه UV و محافظت «فعال» به کمک آنتی‌اکسیدان‌ها باشد.

کلینیک زیبایی ژالان را در اینستاگرام دنبال کنید

نحوه عملکرد موضعی ویتامین C

محصولات نوتریکازمتیک (Nutricosmetics) (مواد غذایی و مکمل های تغذیه‌ای که به صورت خوراکی جهت بهبود وضعیت پوست، مو و ناخن استفاده می‌شود) حاوی ال- آسکوربیک اسید، به‌ عنوان از بین برنده رادیکال‌های آزاد عمل کرده و ویتامین E اکسیدشده متصل به غشاء سلولی را ترمیم می‌کنند.

در همین راستا، یک مطالعه انسانی بلندمدت اثرات مصرف خوراکی ترکیب اسید آسکوربیک و دی-آلفا-توکوفرول (ویتامین E) را در آسیب خارجی‌ترین لایه پوست در اثر اشعه UVB بررسی کرد. طبق نتایج به‌دست‌آمده از این مطالعه، درمان انجام‌شده به‌خوبی قابل تحمل بوده و می‌توان از آن برای پیشگیری از عوارض خطرناک پرتوهای فرابنفش خورشید و ابتلا به سرطان پوست استفاده کرد.

مقاله دیگری در این زمینه، یک مداخله 8 هفته‌ای را شرح می‌دهد که در آن درمان آنتی‌اکسیدانی به‌ صورت موضعی با مصرف سیستمیک (ورود ماده مورد نظر به گردش خون از طریق خوراکی یا تزریقی) آن مقایسه شده است. طبق نتایج این مطالعه، هر دو شیوه درمانی موضعی و سیستمیک اثرات محافظت‌کنندگی خوبی در برابر پرتوهای آسیب‌رسان خورشید که یکی از دشمنان اصلی جوانی پوست به شمار می‌‎رود، نشان دادند.

 


مطالب پیشنهادی :

نکات مراقبتی جهت رفع تیرگی زیر چشم

راز جوانی پوست با مصرف ویتامین‌ها

مزایای استفاده از زینک-PCA