معرفی روش های درمان کک و مک | بهترین کلینیک زیبایی اصفهان

بررسی روش های درمان کک و مک

حتما از خود می‌پرسید که کک و مک چگونه درمان میشود. روش‌های مختلفی برای درمان کک و مک و یا کمرنگ‌کردن آن وجود دارد. در این مطلب از سایت مرکز ژالان، بهترین کلینیک زیبایی اصفهان به معرفی روش های درمان کک و مک می پردازیم.

استفاده از کرم ها و محصولات پوستی

شما می‌توانید از محلول‌ها، سرم‌ها و کرم‌های مختلفی برای از‌بین‌بردن کک و مک استفاده کنید. این محصولات عبارت‌اند از:

ضدآفتاب:

باعث از‌بین‌رفتن کک و مک‌های موجود نمی‌شوند. اما برای جلوگیری از ایجاد کک‌ومک جدید مفیدند. ضدآفتاب بهتر است SPF 30 یا بالاتر داشته‌باشد. ضدآفتاب را حداقل ۱۵ دقیقه پیش از خروج از منزل به پوست تمیز بزنید. هر دو ساعت یک بار آن را تجدید کنید و بلافاصله بعد از شنا یا تعریق زیاد از آن استفاده کنید.

کرم‌های محو‌کننده موضعی:

این کرم‌ها حاوی هیدروکینون هستند که به نظر می‌رسد از تولید ملانین توسط سلول‌های ملانین‌ساز جلوگیری می‌کنند. این نوع کرم می‌تواند باعث التهاب، خشکی، سوزش، تاول یا تغییر رنگ پوست شود. اثر مفید هیدروکینون در کاهش لکه‌های پوستی و بی‌خطر بودن آن برای پوست هنوز به طور قطعی تایید نشده‌است.

کرم موضعی رتینوئید:

این کرم یکی از محصولات ویتامین A است و برای بهبود پوست تخریب شده با خورشید و کم‌رنگ شدن کک و مک‌ها کاربرد دارد. قرمزی، خشکی، پوسته‌ریزی، حساسیت و تحریک‌پذیری پوست می‌تواند از اثرات منفی آن باشد.

صابون ضد کک و مک و بهترین کرم برای رفع کک و مک

کرم‌ها و صابون‌های مختلفی برای رفع کک و مک در بازار موجود است. شما باید باتوجه‌به نوع پوست خود از این محصولات استفاده کنید. ممکن است یک کرم برای پوست شما مناسب باشد و روی پوست شخص دیگری تاثیر ایجاد نکند. برخی از کرم‌هایی که می‌توانند به رفع کک‌ومک کمک کنند، عبارتند از:

  • کرم Paula’s Choice
  • کرم Murad
  • محصول Porcelain Skin Whitening Serum

کرم‌هایی که حاوی هیدرو کینون و کوجیک اسید هستند، می‌توانند در محو کردن این مشکل پوستی کمک‌کننده باشند. شما می‌توانید کرم‌هایی که غلظت این دو ماده کم است، بدون نسخه خریداری کنید. اما کرم‌هایی که هیدروکینون آنها بیش از ۲% است، نیاز به نسخه دارند.

زینک اکسید یا اکسید دوزنگ برای کک و مک

پماد اکسید دوزنگ همان زینک اکساید است. این ماده از پوست شما در برابر آفتاب و اشعه‌ی ماورا بنفش پیشگیری می‌کند. شاید یکی از کارهایی که ضدآفتاب انجام می‌دهد را به عهده بگیرد و از فشار وارد کردن بر پوست شما توسط این اشعه‌ی مضر جلوگیری کند. هنگامی که نور خورشید آسیب چندانی به پوست شما نرساند، احتمال ساخته‌شدن کک و مک هم کاهش پیدا می‌کند.

پیشگیری از تیرگی و سوختگی پوست بعد از لیزر | تزریق ژل و بوتاکس اصفهان

برداشتن کک و مک با تیغ

از تیغ و جراخی بیشتر برای برداشتن لکه‌های برجسته‌ی پوستی استفاده می‌شود. در این صورت آسیب چندانی به پوست نمی‌رسد و تنها لک از روی پوست برداشته‌می‌شود. اما اگر بخواهید که این کک و مک را با تیغ بردارید، ممکن است که به پوست شما آسیب برسد. برداشتن کک و مک روش‌های بهتری هم در دسترس دارد. البته که دکتر پوست این مورد را تشخیص می‌دهد و بهترین روش را برای رفع کک و مک صورت شما مورد استفاده قرار می‌دهد.

لایه برداری شیمیایی و اسکراب برای کک و مک

مواد شیمیایی حاوی گلیکولیک اسید یا تری کلرواستیک اسید به لایه میانی پوست نفوذ کرده و با لایه برداری پوست باعث از‌بین‌رفتن پوست آسیب دیده می‌شوند، پس از آن پوست جدید ساخته می‌شود. عوارض آن شامل سوزش، پوسته‌ریزی، قرمزی، تشکیل قسمت‌های خشک و سفت و تورم می‌شود. در لایه‌برداری متوسط تا دو هفته برای بهبود پوست زمان لازم است. لازم است هر روز پوست را در آب غوطه‌ور کرده و از پمادهای موضعی استفاده کنید. همچنین باید نسخه‌ای برای داروهای ضدویروسی برای دو هفته داشته‌باشید و تا بهبود کامل پوست از خورشید اجتناب کنید.

درمان کک و مک با لیزر

در درمان با لیزر روش‌های مختلفی وجود دارد که باعث روشن‌شدن این لکه‌ها شده و به طور ایمن و موثر آنها را کاهش می‌دهند. برای انجام لیزردرمانی ابتدا روی پوست مواد بی‌حسی قرار می‌گیرد. پس از حدود نیم‌ساعت که پوست بی‌حس شد، می‌توان کار را شروع کرد. یکی از دستگاه‌هایی که برای درمان کک و مک استفاده می‌شود، دستگاه Alma Harmony Pro XL است.

مزوتراپی کک و مک

در روش مزوتراپی مواد مغذی مانند هیالورونیک‌اسید، ویتامین‌ها و مواد معدنی از طریق سوزن‌ریزی وارد پوست می‌شوند. این مواد مغذی مستقیم وارد پوست شده و به ترمیم آن و رفع مشکلاتی مانند کک‌و‌مک کمک می‌کند. در روش مزوتراپی نمی‌توان با یک جلسه به نتیجه رسید. پزشک باتوجه‌به نوع پوست و شدت کک و مک تعداد جلسات موردنیاز را تنظیم می‌کند.

کلینیک زیبایی ژالان، بهترین کلینیک زیبایی اصفهان را در اینستاگرام دنبال کنید

کرایوسرجری برای کک و مک: سوزاندن کک و مک با یخ

یکی از متداول‌ترین روش‌های درمان با لیزر، روش کرایوسرجری است. این روش ساده و ایمن بوده و درصد موفقیت آن بالا است. این درمان از سرمای بیش از اندازه برای فریز کردن و از‌بین‌بردن سلول‌های غیرطبیعی پوست استفاده می‌کند. عوارض آن می‌تواند شامل کاهش رنگ، خونریزی و تاول باشد.

میکرونیدلینگ کک و مک

در روش میکرونیدلینگ از تعداد زیادی سوزن ریز استفاده می‌شود. این سوزن‌ها وارد لایه عمیق پوست شده و کلاژن‌سازی را تحریک می‌کنند. در‌نتیجه پوست در نواحی آسیب‌دیده تحریک شده و شروع به ترمیم می‌کند. میکرونیدلینگ عوارض خاصی نداشته و فقط تا چند ساعت صورت کمی قرمز می‌شود.


مطالب پیشنهادی :

روشهای پیشگیری و درمان آکنه در بزرگسالان

کاربرد ابزارهای پاکسازی پوست

نکات مراقبتی در تزریق فیلر