معرفی مواد فعال در مزولیفت | تزریق ژل و بوتاکس اصفهان

بررسی مزولیفت

امروزه با استفاده از انواعی از مواد فعال انتخابی در مزولیفت و تزریق موضعی آن ها می توان یک صورت معمولی را بدون ایجاد ظاهری مصنوعی بهینه کرد. انجمن زیبایی اروپا، یک درخشندگی ملایم و به طور طبیعی جوان را مطرح میکند. ما تمایل داریم تا مورد تعریف و ستایش قرار گیریم ولی نمی خواهیم دیگران فکر کنند برای ظاهرمان کار خاصی انجام داده ایم. در نتیجه دلایل بسیاری برای اقدام تدریجی و دراز مدت وجود دارد، که در آن ترجیحا با یک ترکیب ملایم تر آغاز و سپس در ادامه درمان از یک ماده فعال قوی تر یا غلیظ تر استفاده میشود. در ادامه این مطلب از سایت مرکز ژالان، تزریق ژل و بوتاکس اصفهان قصد داریم به معرفی مواد فعال در مزولیفت بپردازیم.

نکته: تجربیات فراوان و همچنین نتایج مطالعات زیادی از روش های درمان متعدد از جمله مزولیفت، لیپولیز یا مزوهیر (MesoHair) در دسترس هستند.

مواد فعال در مزولیفت

چنانچه بخواهیم به اثرات جوانسازی پوست دست یابیم، نیاز به انتخاب صحیح ترکیبات مواد فعال و انطباق آن ها با پاتوفیزیولوژی در هر بیمار داریم. بنابراین آگاهی از اثرات دارویی مواد خاص یک پیش نیاز ضروری محسوب می شود.

1-پیرووات سدیم

این مشتق آلفاکتو اسید لاکتیک موجب ساخت کلاژن و اسید آمینه پوستی می شود. این ماده یک آنتی اکسیدان (مخرب ROS) محرک متالیسم سلولی است.

استفاده: به طور خاص برای آسیب پوستی ناشی از نور خورشید، پوست سیگاری ها، DMEA برای جمع کردن و سفت کردن پوست، بهبود قابلیت پذیرش موضعی.

2-منومتیل تری سیلانول سالسیلات

در اینجا، سیلیکون ارگانیک در ساختمان پلی مریک نمک اسید سیلیکون یافت می شود. سیلیکون مهمترین نیمه رسانای طبیعی است. در بافت های بدن در بسیاری از واکنش ها به عنوان کاتالیزور و نانوساختار (Nano spacer)  عمل می نماید. استفاده از آن شامل تحریک ساخت کلاژن (نه در مورد حساسیت به سالسیلات)، سفت شدگی و تجدید پوست بوده و همانند یک جایگزین پروکایین و به عنوان یک روش کمکی عمومی در بهبود ساختمانی بافت همبند عمل می نماید. همچنین در همراهی DMAE برای سفت کردن و جمع کردن پوست در دسترس می باشد.

3-ویتامین C (اسکوربیک اسید)

موجب تحریک سنتز کلاژن، تسریع روند ترمیم زخم و تولید مثل پوست شده و از روشن شدن پوست ممانعت بعمل آورده، روتین را تنظیم می کند.

استفاده: پیشگیری پیری ناشی از نور خورشید، مزوگلو و ملاسما

4-اسید هیالورونیک بدون زنجیره متقاطع

یکی از مواد فعال در مزولیفت گلیکوز آمین پلی ساکارید هیالورونیک اسید است که بطور ساده هیالورون نیز نامیده می شود، یک جزء عمومی و ضروری پوست و بافت همبند است، که قابلیت اتصال بالایی به آب داشته و وضعیت ویسکوالاستیک درم و اپی درم را بهبود می بخشد. این ماده با نازک شدن پوست (6% در هر 10 سال) و آتروفی پوست ناشی از سن مقابله می کند. این ماده در فیبروبلاست ها تولید شده، نقش مهمی در تزاید، مهاجرت و تمایز کراتینوسیت ها دارند.

تنها اسید هیالورونیک، بیش از مواد با منشاء حیوانی، توسط روش های بیوتکنولوژی تولید شده و در زیبایی کاربرد دارد. تولیدات بسیاری در بازار وجود دارند ولی با توجه به کیفیت و درجه خلوص اسید هیالورونیک با هم تفاوت دارند.

استفاده: عمومی – ژل با ماهیت همگن آن جزء ضروری ترکیب مزولیفت است. محلول در آب بوده و می تواند همگن گردد. شکل بدون زنجیره متقاطع اثر طویل المدت آن فقط در تجویز اپیدرم یا داخل درم سطحی اعمال می شود. بدنبال تزریق عمیق، به سرعت از پوست خارج و متابولیزه می شود. نیمه عمر آن در بافت تزریق شده 15 روز است.

5-ویتامین B (اسید پنتوتنیک، دکسپنتنول)

در استیله کردن پروتئین و پپتید ها مداخله نموده، سنتز گلوتاتیون را تسریع می نماید، برای ریشه مو و پوست ضروری است. (تغذیه، اتصال به رطوبت) از استرس اکسیداتیو و تشعشع ماورای بنفش محافظت به عمل می آورد و دارای اثرات ضد ویروسی و ضد التهابی است. تزاید فیبروبلاست را افزایش می دهد. ژن های ترمیم زخم را فعال می سازد.

استفاده: خطوط کشیدگی (استریا)، ملاسما

6-اسید گیلوکولیک

یکی از مواد فعال در مزولیفت این اسید آلفا-هیدروکسی، که از نیشکر حاصل می شود، یک داروی لایه بردار شناخته شده است. اما قابل افزودن به کوکتل مزولیفت نیز هست. این دارو می تواند درمان موثر آکنه یا زخم های کم عمق آکنه، پوست معیوب یا دارای منافذ بزرگ، لکه ها و خطوط رنگی مرتبط با سن و همچنین پوست و بی روح باشد. این دارو موجب قرمزی سطح پوست و به دنبال آن کنده شدن پوست، جداشدگی و برطرف شدن لایه سلولی پوشاننده سطح پوست میگردد. پس از درمان حساسیت پوست به نور افزایش می باید. در مورد استفاده صحیح از ماده، عوارض یا خطر جدی مشاهده نشده است.

7-ال – گلوتاتیون

این تری پتپید، آنتی اکسیدان در سم زدایی رادیکالهای آزاد و پر اکسیدازها مداخله می نماید.

از طریق مهار تیروزیناز موجب پیگمانتاسیون شده، تولید ملانین را کاهش می دهد.

استفاده: ملاسما، پیشگیری از پیری پوست، پیشگیری و درمان لکه های پوستی مرتبط با سن

8-DMAE

دی متیل آمینواتانول یک ماده اختصاصی با خاصیت لیفت در صورت و بدن (ضدافتادگی) است. این ماده با افزایش ترشح استیل کولین و واکنش متقابل با افتادگی پوست، قدرت عضلانی پوست را افزایش می دهد.

عوارض جانبی بالقوه آن عبارتند از التهاب سمی درم و آسیب فیبروبلاست در غلظت های بالا، هنگامی که به شکل DM-Silk (ترکیب های حاوی سیلیکون ارگانیک) استفاده می شود، احتمال آن بیشتر است.

9-تورین

اسید دو – آمینواتان- سولفونیک یک آمینو اسید نیمه ضروری حاوی سولفور است. این ماده دارای اثرات آنتی اکسیدان، ضد التهابی و تنگ عروقی است. این ماده تولید کراتینوسیت ها، کلاژن و ذخیره رطوبت در پوست را تحریک می کند.

استفاده: ضد پیری، پوست سیگاری، بازسازی پوست و حامل انرژی

10-پولی دو کانول

اثر اسکلرزوکننده آن ممکن است در مصارف خارج عروقی (نکته: این یک استفاده off-lable است)، سفت کردن بافت همبندی، سفت کننده قوی پوست و درمان خطوط کشیدگی تازه، مورد استفاده قرار گیرد. غلظت و مقدار مورد استفاده به عمق تزریق و ساختمان هدف بستگی دارد.

عوارض بالقوه عبارتند از التهاب و حتی نکروز در غلظت های بالا.

استفاده: سفت و جمع کردن پوست، علائم کشیدگی، میکرواسکلروتراپی با DHE (دی هیدروارگوتامین). درمان ترکیدگی عنکبوتی ورید (Couperose، Spider burst viens) و همانژیوم های کوچک.

معرفی مواد فعال در مزولیفت | تزریق ژل و بوتاکس اصفهان

11-سنتلا آسیاتیکا

یک تری ترپن حلقه ای بوده همانند آنتی اکسیدان ها عمدتا از آسیب های پوستی ناشی از نور خورشید پیشگیری نموده و آن را ترمیم می کنند، دوز اندک مواد معدنی به عنوان کوفاکتور آنزیم های سلولی عمل نموده تا از پیشرفت متابولیسم حساس سلولی اطمینان حاصل شود. آنزیم های ترمیمی خود بدن به وسیله آنتی اکسیدان های درشت مولکول همانند دسیموتاز سوپراکسیداز و توسط آنتی اکسیدان های ریز مولکول همچون مواد لیپوفیلیک توکوفرول یا یا یوبی کینون و مواد هیدروفیلیک همچون اسکوربات یا گلوتاتیون حمایت می شوند.

آنتی اکسیدان ها با هم در یک شبکه فعالیت نموده تا رادیکال های آزاد را حذف نمیکند. آسیب سلولی زمانی رخ می دهد که بین انواع اکسیژن دوباره فعال شده و آنزیم های ترمیمی یا آنتی اکسیدان ها عدم تعادل ایجاد. ریز مغذی ها، بخصوص هنگامی که به صورت موضعی استفاده شوند در عملکرد سلول های بازسازی کننده موثر بوده و در نتیجه موجب بهبود کیفیت پوست می شوند.

استفاده: عمومی، در اکثر ترکیبات کوکتل های بازسازی مزوتراپی وجود دارد.

12-آرژریلین

یکیس دیگر مواد فعال در مزولیفت یک ماده هگزاپپتید سنتتیک است که اثر آن (هر چند ضعیفتر) مشابه سم بوتولینوم بوده و از طریق کاهش ترشح استیل کولین موجب شل شدگی شده، انقباض عضله پوست را کاهش داده و در نتیجه موجب پیشگیری از پیشرفت و گسترش چروک صورت می گردد.

کلینیک زیبایی ژالان، تزریق ژل و بوتاکس اصفهان را در اینستاگرام دنبال کنید

13-آمینو اسیدها، اسیدهای نوکلوئیک

NCTF، علاوه بر سایر مواد، حاوی 24 نوع از آمینو اسید های محلول در آب و آمینو اسید های تثبیت کننده نیز می باشد. بلوک های ساختمانی برای پروتئین های ساختاری ماتریکس پوست، عملکرد تولیدی خاص سلول های پوستی را تقویت می کنند. کاهش در تعداد فیبروبلاست ها، در همراهی با ضعیف کردن ارتباط بین لایه های پوست از علایم بافت شناسی پیری پوست محسوب می شوند. در ترکیب با اسید های نوکلوئیک (RNA , DNA) یک کوکتل حیات بخش ایجاد می شود که به صورت چشمگیر موجب افزایش فعالیت فیبروبلاست در محیط آرایشگاهی و برای مدت طولانی می گردد.


مطالب پیشنهادی :

معرفی دستگاه های میکرونیدلینگ

گود رفتگی گونه پس از لیفت

معرفی مواد فعال در مزوهیر