نشانه‌های پیری پوست و روشهای درمان آن | بهترین کلینیک زیبایی اصفهان

آشنایی با نشانه‌های پیری پوست و روشهای درمان آن

در این مطلب از سایت مرکز ژالان، کلینیک زیبایی اصفهان به بررسی نشانه‌های پیری پوست و روشهای درمان آن خواهیم پرداخت.  اگر فکر میکنید به پاسخ این سوالات نیاز دارید تا پایان این مقاله را مطالعه کنید. عوامل درونی مانند: ژنتیک، سوخت‌وساز سلولی، هورمون‌‌ها و فرایندهای متابولیک، و بیرونی مانند :قرار گرفتن مداوم در معرض نور خورشید، آلودگی، تشعشعات یونیزه‌کننده، مواد شیمیایی و سموم، مؤثر بر پیری پوست موجب ایجاد تغییرات ساختاری و فیزیولوژیک و تغییرات پیش‌رونده در لایه‌های مختلف پوست و همچنین تغییر در ظاهر آن به‌ویژه در نواحی‌ای از پوست می‌شود که در معرض آفتاب قرار دارد.

تغییر در ظاهر پوست

اگر پوست که بر اثر بالا رفتن سن دچار پیری شود. تحلیل می‌رود، نازک و خشک می‌شود. و چین و چروک‌ های ریزی در آن ایجاد می‌شود؛ اما در پوستی که بر اثر نور خورشید دچار پیری زودرس شده باشد، به طور معمول لایه خارجی (اپیدرم) ضخیم می‌شود، پوست به صورت لکه‌ای تغییر رنگ می‌دهد و چین و چروک‌های عمیق، تیرگی و زبری در آن ایجاد می‌شود و پوست شل می‌شود.

پیری کل صورت با تأثیر جاذبه، فعالیت عضلات، کاهش حجم، کاهش و توزیع مجدد چربی‌های سطحی و عمقی پوست و از بین رفتن حمایت اسکلت استخوانی در ارتباط است. تمام این عوامل باعث تغییر شکل و افتادگی پوست صورت می‌شود.

مطالعه بیشتر : نکات مراقبتی پس از درمان با مزوتراپی

اهداف راهکارهای جوانسازی پوست صورت

موضوع بیشتر تحقیقات و تلاش‌ها برای دستیابی به راهکارهای زیبایی و ضد پیری مرتبط با پوست، از کرم‌های ضد چروک گرفته تا عوامل مختلف پرکننده پوست، پیرامون سه بخش اصلی ساختار لایه میانی پوست (درم) یعنی کلاژن، الاستین و موکوپلی‌ساکاریدها است.

پیشگیری و درمان پیری پوست

راهکارهای جوان سازی و جلوگیری از پیری پوست که برای از بین بردن علائم پیری بر اثر نور خورشید و بالا رفتن سن در لایه‌های خارجی و میانی پوست (درم و اپیدرم) مورد استفاده قرار می‌گیرند را می‌توان تحت رویکردهای زیر دسته‌بندی کرد.

مراقبت از پوست

یک سد پوستی سالم و فعال، محافظ مهمی در برابر کم‌آبی، نفوذ میکروارگانیسم‌های مختلف، مواد حساسیت‌زا، محرک‌ها، رادیکال‌های آزاد و تشعشعات است. داشتن یک روتین مراقبت از پوست روزانه باعث افزایش بازسازی، کشسانی و صافی پوست و درنتیجه تغییر موقت وضعیت پوست می‌شود.

جلوگیری از تخریب اجزای اصلی تشکیل‌دهنده پوست مانند کلاژن و الاستین، برای جلوگیری از ایجاد چین و چروک ضروری است. یکی دیگر از رویکردهای اصلی جلوگیری از ایجاد چین و چروک، کاهش التهاب با استفاده از آنتی‌اکسیدان‌های موضعی یا سیستمیک است که باید همراه با کرم‌های ضد آفتاب و رتینوئیدها برای افزایش اثرات محافظتی آن‌ها استفاده شود.

چگونگی جوان‌سازی پوست با بوتاکس | بهترین کلینیک زیبایی اصفهان

محافظت در برابر نور خورشید

آسیب‌دیدگی مداوم پوست بر اثر نور خورشید به شکل پیری زودرس پوست مشخص می‌شود. چین و چروک و تغییرات رنگدانه‌ای مستقیماً با پیری زودرس بر اثر نور خورشید در ارتباط است و مهم‌ترین تظاهرات آن محسوب می‌شود. راهکارهای جلوگیری از پیری پوست در اثر نور خورشید شامل اجتناب از قرار گرفتن در معرض آفتاب، محافظت از پوست در برابر آفتاب با استفاده از کرم‌های ضد آفتاب برای جلوگیری یا کاهش قرار گرفتن پوست در معرض پرتو فرابنفش، استفاده از رتینوئیدها به منظور جلوگیری از تولید آنزیم تجزیه‌کننده کلاژن (کلاژناز) و افزایش تولید کلاژن و مصرف آنتی‌اکسیدان‌ها به‌ویژه به ‌صورت ترکیبی برای کاهش و خنثی کردن رادیکال‌های آزاد است.

آیا واقعاً می‌توان پیری پوست را به تعویق انداخت؟

مطالعات نشان می‌دهند امکان به تأخیر انداختن پیری پوست و بهبود شرایط پوست از طریق تجویز مکمل‌های غذایی خاص وجود دارد. آنتی اکسیدان‌های تغذیه‌ای از طریق مکانیسم‌های مختلفی در قسمت‌های مختلف بدن عمل می‌کنند، اما نقش آن‌ها بیشتر مقابله با رادیکال‌های آزاد است.

مواد مغذی مقابله‌کننده با پیری

مهم‌ترین منابع آنتی‌اکسیدان‌ها از طریق تغذیه تأمین می‌شود. شناخته‌شده‌ترین آنتی‌اکسیدان‌های سیستمیک، ویتامین C، ویتامین E و کاروتنوئیدها هستند. شناخته‌شده‌ترین عناصر کمیاب نیز مس و سلنیوم هستند.

مطالعات نشان می‌دهند ویتامین‌های C و E همراه با فرولیک اسید اثرات ضد آفتاب و آنتی‌اکسیدانی دارند.

عوامل دارویی موضعی دارای خواص جوانسازی پوست صورت

دو گروه اصلی از عوامل وجود دارند که می‌توانند به عنوان اجزای کرم‌های ضد پیری استفاده شود؛ آنتی‌اکسیدان‌ها و تنظیم‌کننده‌های سلولی.

آنتی‌اکسیدان‌ها

محصولاتی که حاوی آنتی‌اکسیدان هستند، در کاهش چین و چروک بسیار تأثیر دارند و مصرف آن‌ها به جوانسازی پوست صورت می‌انجامد. آنتی‌اکسیدان‌هایی مانند ویتامین‌ها، پلی ‌فنول‌ها و فلاونوئیدها (ترکیبات گیاهی) با کاهش غلظت رادیکال‌های آزاد در بافت‌ها، تخریب کلاژن را کاهش می‌دهند. ویتامین‌های C، B3 و E با امکان نفوذ به پوست به دلیل وزن مولکولی کم خود از مهم‌ترین آنتی اکسیدان‌ها هستند.

مطالعات بالینی ثابت کرده‌اند حفاظت آنتی‌اکسیدانی در صورت مصرف هم‌ زمان ویتامین C و E بیشتر از زمانی است که ویتامین C یا E به‌تنهایی مصرف شوند.

یک مطالعه درون‌تنی (in vivo) ثابت کرده است استفاده موضعی از پلی ‌فنول‌های چای سبز قبل از قرار گرفتن در معرض پرتوی فرابنفش، موجب کاهش آسیب DNA در پوست می‌شود. ترکیبات گیاهی دیگری همچون ایزوفلاون‌های سویا نیز به عنوان آنتی‌اکسیدان عمل می‌کنند.

کلینیک زیبایی ژالان را در اینستاگرام دنبال کنید

تنظیم‌کننده‌های سلولی

تنظیم‌کننده‌های سلولی مانند مشتقات ویتامین A (رتینول)، پلی‌پپتیدها و ترکیبات گیاهی، مستقیماً بر سوخت‌وساز کلاژن اثر می‌گذارند. و تولید کلاژن و الیاف کشسان را تحریک می‌کنند. در حال حاضر، رتینول ماده‌ای است که بیشتر به عنوان نوعی ترکیب ضد پیری استفاده می‌شود. برا اساس نتایج تحقیقات رتینول نه‌تنها بر پیری پوست در اثر نور خورشید اثرگذار است، بلکه در جلوگیری از پیری ذاتی پوست نیز تأثیر مثبت دارد.

ترتینوئین نوعی رتینوئید است که علائم پیری زودرس ناشی از پرتو فرابنفش مانند چین و چروک، از دست دادن قابلیت ارتجاعی پوست و تجمع رنگدانه‌‌ها در بافت را کاهش می‌دهد.

پلی‌پپتیدها (متشکل از اسیدهای آمینه) گروه دیگری از تنظیم‌کننده‌های سلولی هستند که توانایی تحریک تولید کلاژن را از طریق کاربرد موضعی دارند.


مطالب پیشنهادی :

درمان ترمیم زخم مزمن

انواع کاربردهای مزوتراپی

بررسی مزوتراپی صورت