نکات مراقبتی برای کک و مک | تزریق ژل و بوتاکس اصفهان

بررسی نکات مراقبتی برای کک و مک

لکه‌های کک و مک نقاط قهوه‌ای تیره یا روشن روی پوست هستند. از دسته سلول‌های پوستی که حاوی رنگدانه ملانین هستند، تشکیل شده‌است. در این مطلب از سایت مرکز ژالان، تزریق ژل و بوتاکس اصفهان نکات مراقبتی برای کک و مک را مورد بررسی قرار می دهیم. معمولا کک و مک مسطح است و درد ندارد. هرچند کک‌و‌مک می‌تواند ژنتیکی باشد، اما هیچ فردی با کک و مک به دنیا نمی‌آید. این نوع از مشکلات پوستی غالبا در مواجهه با نور خورشید ایجاد می‌شود.

علائم همراه با کک و مک

  • ویژگی اصلی اختصاصی کک و مک این است که هنگام مواجهه با اشعه ماوراءبنفش خورشید پررنگ‌تر می‌شود. به همین دلیل در تابستان بیشتر دیده می‌شوند و در زمستان تا حدودی محو می‌شوند.
  • گاهی ممکن است کک‌و‌مک با لکه پوستی دیگری لکه‌های خورشیدی (لنتیگو) یا لکه‌های سنی نامیده می‌شوند، اشتباه گرفته‌شود.
  • لنتیگوها در اثر تماس مستمر با خورشید برای مدت طولانی ایجاد می‌شوند. اما کک و مک‌ها به علت استعداد ژنتیکی در مدت کوتاهی به وجود می‌آیند.
  • همچنین کک و مک‌ها با افزایش سن اغلب کمرنگ شده یا ناپدید می‌شوند. در حالی‌که لنتیگو با افزایش سن به وجود می‌آید.

متخصص درمان کک و مک

در صورتیکه با کک و مک و یا هر علامت پوستی دیگری در پوست خود مواجه شدید، برای تشخیص علت ایجاد، جلوگیری از بدتر شدن آن و درمان این علامت‌های پوستی می‌توانید به دکتر پوست مراجعه کنید. دکتر زیبایی پوست با روش‌های درمانی تجویزی و یا توصیه‌های درمانی به بهبود این علامت در شما کمک می‌کند.

علل و عوامل ایجاد لکه‌های کبدی | بهترین کلینیک زیبایی اصفهان

علل کک و مک دست و صورت

پوست از سلول‌هایی ساخته شده‌است که ملانوسیت نامیده می‌شوند و رنگدانه ملانین را می‌سازند. ملانین به حفاظت پوست در برابر اشعه‌های ماوراء‌بنفش خورشید کمک می‌کند. دلیل کک و مک صورت و دست، مواجهه با نور خورشید است که باعث تقویت ملانوسیت‌ها برای تولید ملانین بیشتر می‌شود. کک و مک‌ها تجمعات ملانینی روی لایه خارجی پوست هستند. اغلب افرادی که تعداد زیادی کک‌و‌مک دارند پوستشان بور است. البته هر کسی ممکن است به کک‌و‌مک دچار شود. اما ملانوسیت‌های پوست افرادی که بور هستند در مواجهه با نور خورشید ملانین بیشتری می‌سازند.

همانطور که گفته‌شد، پوست دست و صورت در معرض نور خورشید بیشتری قرار دارد. بنابراین اگر در این نواحی کک و مک داشته‌باشید، احتمال اینکه این دانه‌های رنگی پوستی در اثر نور خورشید در بدن شما ایجاد شده باشند، وجود دارد.

غذاهایی نا مناسب برای کک و مک

نمی‌توان گفت که چه غذایی باعث ایجاد کک و مک و لکه‌های پوستی می‌شود. اما می‌توان گفت که در اثر نخوردن بعضی مواد غذایی و رعایت نکردن رژیم غذایی سالم، ممکن است که به این مشکل دچار شوید. مثلا ممکن است که در اثر خوردن فست فود‌ها و نخوردن مواد غذایی مفید، ویتامین‌ها و مواد معدنی بدن شما کم شود. این مسئله می‌تواند به ایجاد کک و مک کمک کند. هرچند مطالعات ارتباط مستقیمی بین کک و مک و تغذیه نشان نمی‌دهند.

ارتباط کمبود ویتامین و ایجاد کک و مک

احتمالا این نکته را می‌دانید که خوردن ویتامین‌ها در سلامت پوست شما موثر است. اما آیا این را می‌دانید که کمبود برخی از ویتامین‌ها می‌تواند باعث ایجاد کک و مک در روی پوست شما شود؟ آیا می‌دانید که اگر ویتامین بدن شما کاهش پیدا کند ممکن است که دانه‌های پوستی روی پوست شما ظاهر شوند؟

کلینیک زیبایی ژالان، تزریق ژل و بوتاکس اصفهان را در اینستاگرام دنبال کنید

کمبود ویتامین‌هایی مانند ویتامین ب ۹ یا همان فولیک اسید و ب ۱۲ (B12) می‌تواند باعث رنگدانه‌ای شدن پوست شود. همچنین ممکن است که کمبود این ویتامین‌ها پوست شما را دچار لکه‌ها و تکه‌های پوستی بکند. پس مصرف ویتامین‌های مورد نیاز بدن را فراموش نکنید.

نحوه تشخیص کک و مک

شاید این سوال شما را گیج کند که کک و مک که دیگر تشخیص دادن ندارد. اما در واقع تشخیص کک و مک از لکه‌های پوستی نیازمند چند نکته است. ممکن است که کک و مک با برخی از لکه‌های پوستی دیگر اشتباه گرفته شود. برای تشخیص کک و مک بهتر است که این نکته‌ها را در نظر داشته‌باشید.

کک و مک‌ها تیره هستند، اما کاملا صاف هستند و معمولا کنار هم دیگر پیدا می‌شوند کک و مک‌ها گروهی دیده‌می‌شوند. کک و مک‌ها در سنین پایین دیده‌می‌شوند. لکه‌های آفتاب دیگر لکه‌هایی هستند که ممکن است با کک و مک اشتباه گرفته‌شوند. این لکه‌ها زمانی ایجاد می‌شوند که پوست شما ملانین زیادی بسازد. این دانه‌ها یا خال‌های پوستی معمولا به تنهایی دیده‌می‌شوند و کمی تیره‌تر هستند.


مطالب پیشنهادی :

چرب شدن و خارش پوست

پیشگیری از بروز چروک پیشانی

کاربرد انواع مزوتراپی صورت و مو