پاسخ به پرسش هایی درمورد مراقبت‌های پس از تزریق بوتاکس | بهترین کلینیک زیبایی اصفهان

پاسخ به پرسش هایی درمورد مراقبت‌های پس از تزریق بوتاکس

قصد داریم تا در مطلب امروز سایت مرکز ژالان، کلینیک زیبایی اصفهان به بررسی پرسش هایی درمورد مراقبت‌های پس از تزریق بوتاکس بپردازیم.

آیا اثر تزریق طولانی‌مدت است؟

اگرچه این احتمال وجود دارد که برخی از افراد اثرات طولانی‌تری را تجربه کنند (برخی ‌اوقات 6 ماه یا کمی بیشتر)، اما شواهد علمی نشان می‌دهند که تأثیر تزریق بوتاکس معمولاً بین 12 تا 16 هفته دوام دارد. البته با تکرار دفعات تزریق این مدت می‌تواند طولانی‌تر شود.

تزریق بوتاکس تا چه مدت باید ادامه پیدا کند؟

به‌طور معمول، اثرات بوتاکس سه تا چهار ماه ادامه دارد. بنابراین، زمان توصیه‌شده برای تزریق، هر سه تا چهار ماه یک ‌بار است. اگر شما به مدت چندین سال تزریق‌های خود را هر 3 تا 4 ماه یک‌بار ادامه دهید با گذشت زمان، عضله به‌تدریج ضعیف‌تر می‌شود.

تداوم درمان باعث نازک‌شدن ظاهر پوست نیز می‌شود. همچنین، تزریق مکرر بوتاکس به یک ناحیه مشخص از بدن باعث فلج دائمی عضله آن قسمت می‌شود. در نتیجه، عضلات اطراف این ناحیه برای جبران فعالیت عضله غیرفعال شده، تغییر اندازه داده و بزرگ‌تر می‌شوند.

بنابراین انجام پیوسته و دائمی عمل تزریق بوتاکس، باعث عوارض دائمی می‌شود.

مطالعه بیشتر : چگونگی جوان‌سازی پوست با بوتاکس

آیا بوتاکس عوارض جانبی دارد؟

در بیشتر موارد، تزریق بوتاکس عارضه جانبی خاصی برای فرد ندارد. از آنجا که فیزیولوژی افراد با یکدیگر متفاوت است، بنابراین به شکل‌های مختلف تحت تأثیر این دارو قرار گرفته و به تزریق پاسخ‌های متفاوتی نشان می‌دهند. با این‌ حال، درصد کمی از افراد علائم زیر را گزارش کرده‌اند:

کبودی:

برای اکثر بیماران، در محل تزریق‌ هیچ‌گونه عارضه خاصی به وجود نمی‌آید. با این ‌حال، برای درصد کمی از افراد ممکن است برخی کبودی‌های جزئی رخ دهند.

برجستگی:

چند دقیقه بعد از تزریق، ممکن است برجستگی‌های کوچکی روی پوست ظاهر شوند. البته جای نگرانی نیست چون این برجستگی‌ها خیلی زود ناپدید می‌شوند.

سردرد:

موارد واکنش آلرژیک شدید به بوتاکس بسیار نادر است. سردرد موقتی متداول‌ترین علامت گزارش‌شده پس از تزریق بوتاکس است، با این ‌حال، تعداد بیمارانی که سردرد را گزارش می‌کنند، در مقایسه با تعداد کل افرادی که تزریق را انجام می‌دهند، بسیار ناچیز است. عمر این‌گونه سردردها 24 تا 48 ساعت است. این سردردها با مسکن‌های رایج قابل ‌درمان هستند.

افتادگی پلک:

این عارضه فقط در درصد کمی از افراد اتفاق می‌افتد و معمولاً طی 3 هفته پس از تزریق از بین می‌رود. این عارضه به دنبال جابه‌جایی ماده تزریق‌شده درون پوست رخ می‌دهد؛ بنابراین به‌شدت توصیه می‌شود که ناحیه تحت درمان را مالش ندهید و تا 24 ساعت پس از تزریق، حرکاتی که ضربان قلب را بالا می‌برند نیز انجام ندهید.

  • کج‌شدن لب هنگام لبخند یا آبریزش دهان (جاری‌شدن بزاق به خارج از دهان به صورت غیر ارادی)
  • خشکی چشم یا ریزش اشک شدید
  • درد یا تورم خفیف اطراف محل تزریق
  • علائم شبه‌آنفلوانزا یا احساس ناخوشی عمومی
  • ناراحتی معده
  • بی‌حسی
  • ضعف در عضلات اطراف محل تزریق

سایر عوارض نادر مرتبط با تزریق سم بوتولینوم شامل تشکیل آنتی‌بادی است (با احتمال بروز کمتر از 1 درصد) که پاسخ ایمنی بدن می‌تواند درمان را بی‌اثر کند.

چگونگی جوان‌سازی پوست با بوتاکس | بهترین کلینیک زیبایی اصفهان

آیا بعد از بوتاکس اجازه دارید صورت‌تان را لمس کنید؟

پزشک به شما هشدار می‌دهد که حداقل تا 4 ساعت پس از تزریق به صورت‌تان دست نزنید. واردکردن هرگونه فشار به ناحیه تزریق، می‌تواند باعث جابه‌جایی بوتاکس تزریق‌شده گردد. در صورتی که مواد تزریقی جابجا شوند، نتایج دیگر طبق انتظار نخواهد بود. دلیل دیگر برای این توصیه این است که محل تزریق ممکن است همچنان حساس و مستعد درد و ناراحتی باشد.

آیا عوارض طولانی‌مدت تزریق مکرر بوتاکس قابل‌ پیشگیری است؟

برای جلوگیری از تجربیات ناخوشایند و عوارض جانبی طولانی‌مدت بوتاکس، در انتخاب پزشک معالج خود دقت کنید و درباره تخصص و صلاحیت او بررسی‌های لازم را انجام دهید. برای اطلاع درباره اینکه بهترین روش درمانی برای شما چیست، بهتر است با یک جراح پلاستیک یا متخصص پوست دارای مجوز مشورت کنید.

بدون مشاوره قبلی با پزشک متخصص، هرگز به سالن‌ها و کلینیک‌های زیبایی مراجعه نکنید. هرکسی که روپوش سفید دارد و تزریق بوتاکس انجام می‌دهد، متخصص و دارای صلاحیت نیست. بهتر است به کسانی که در این زمینه تخصص کافی ندارند و صرفاً از طریق ارائه مشاوره‌های پوست و زیبایی درآمد کسب می‌کنند اعتماد نکنید.

آیا می‌توان برای بهبود علائم پیری صورت، بوتاکس را با سایر روش‌های درمانی ترکیب کرد؟

شما می‌توانید با خیال راحت، در کنار تزریق بوتاکس، از درمان‌های جوانسازی پوست مانند لایه‌برداری شیمیایی، لیزر و سایر مراقبت‌های پوستی برای مقابله با کاهش رنگ‌دانه پوست، خطوط ریز و نیز چین‌ و چروک استفاده کنید؛ اما قبل از آن بهتر است در این زمینه با جراح پلاستیک یا متخصص پوست درباره زمان استفاده از سایر روش‌های درمانی مشورت کنید.

با از بین‌رفتن اثر بوتاکس چه اتفاقی برای پوست می‌افتد؟

هنگامی که اثر بوتاکس از بین برود، عضلات تقریباً مانند زمان قبل از تزریق، به فعالیت خود ادامه می‌دهند. این یعنی چین ‌و چروک‌هایی که صاف ‌شده‌ بودند به‌آرامی دوباره ظاهر می‌شوند.

آیا می‌توان بعد از تزریق خوابید؟

دوره درمان بوتاکس تأثیر کمی روی فعالیت معمول روزمره دارد و روی الگوی خواب شما تأثیری نخواهد داشت. برای اینکه بوتاکس در ناحیه مدنظر اثر کند، باید حدود چهار ساعت از پایین انداختن سر و حداقل تا 24 ساعت از فشارآوردن به ناحیه تزریق یا خوابیدن روی شکم خودداری کنید.

کلینیک زیبایی ژالان را در اینستاگرام دنبال کنید

چه کسانی نباید بوتاکس تزریق کنند؟

خانم‌های باردار و مادرانی که در دوره شیردهی هستند و افرادی که بیماری عصبی دارند، همچنین افرادی که به پروتئین شیر گاو حساسیت دارند، نباید بوتاکس تزریق کنند.

آیا می‌توان بعد از تزریق آرایش کرد؟

حداقل تا 4 ساعت پس از تزریق نباید آرایش کنید. این درحالی است که حداقل تا 24 ساعت نباید ناحیه تزریق را ماساژ دهید. به همین دلیل بهتر است اگر نمی‌توانید 24 ساعت صبر کنید، حداقل از لوازم ‌آرایش پودری استفاده کنید که به ماساژ و مالیدن پوست نیاز ندارند. البته به دلیل اینکه چند ساعت بعد نیاز است پوست خود را پاکسازی کنید و این کار بدون مالش پوست ممکن نیست، واقعاً بهتر است تا 24 ساعت بعد از تزریق آرایش نکنید.


مطالب پیشنهادی :

روش های درمانی برای رفع مشکلات مو

عوامل ایجاد و تشدید کننده زخم های مزمن

استفاده از ترکیبات شیمیایی در مراقبت از ساقه موها