درمان سردرد با طب سوزنی

میگرن به عنوان عکس‌العملی درمان‌کننده

همان‌گونه که در بالا ذکر شد، انبساط مجدد رگ‌ها واکنش طبیعی بدن در پاسخ به کاهش خون‌رسانی به مغز است و به همین دلیل دانشمندان میگرن را به‌عنوان فرایند خوددرمانی طبیعی بدن در نظر می‌گیرند. این تئوری در مورد ویژگی‌های منحصر به فردی از حملات میگرنی صحبت می‌کند که این  اغلب زمانی آغاز می‌شوند که شخص یک موقعیت استرس‌زای بلندمدت را پشت سرگذاشته است، مانند تعطیلات آخر هفته، اولین روز مسافرت،  زمان صرف شامی آرامش بخش در پایان یک روز کاری شلوغ و پراسترس یا پس از خواب صبح در تعطیلات آخر هفته. از نظر فیزیولوژیکی در این حالت، بدن از وضعیت سمپاتیک به وضعیت پاراسمپاتیک تغییر می‌کند.
بسیاری از بیماران شدیدترین حملات مگیرن را پس از ماساژ درمانی تجربه کرده‌اند و این تعجب‌آور نیست زیرا ماساژ درمانی و سایر درمان های طبیعی از جمله طب سوزنی با افزایش جریان خون، تحریک ترشح هورمون‌های تسکین دهنده، باعث بروز واکنش‌های التیام‌بخش می‌شوند.

درمان سردرد در طب سنتی چینی

طب سنتی چینی (TCM) دارای یک چارچوب فلسفی موثر برای اتیولوژی (علت‌یابی) ، پاتوفیزیولوژی (کاراندام‌شناسی) ، تشخیص و درمان سردرد است. هزاران سال است که از طب سوزنی برای درمان سردرد استفاده می شود. بزرگ‌ترین برتری و مزیت طب سوزنی نسبت به طب غربی این است که این روش درمان هیچ آسیبی به بدن نمی‌زند و برخلاف داروهای شیمیایی هیچ‌گونه عارضه‌ی جانبی ندارد. 

طب سوزنی برای تسکین میگرن

روش کار طب سوزنی به این صورت است که سوزن‌ها را به نقاط خاصی از بدن فروکرده و سپس به صورت دستی یا الکتریکی این سوزن‌ها را تحریک می‌نمایند. با انبساط رگ‌های خونی در بافت‌های تحت درمان، جریان خون در این نقاط افزایش می‌یابد. اگرچه این روش با افزایش جریان خون، باعث تسکین درد می‌شود اما طب سوزنی در مورد میگرن کاربردی و مفید نیست. زیرا درد میگرن به علت انبساط رگ‌های خونی در مغز رخ می‌دهد، در نتیجه هرگونه افزایش جریان خون در این محل می‌تواند درد بیمار را افزایش دهد.
البته نوع خاصی از طب سوزنی می‌تواند برای درمان میگرن مفید باشد. در این روش سوزن‌ها را در سر، گردن و قسمت فوقانی بدن فرو نمی کنیم بلکه آن‌ها را به قسمت تحتانی بدن میزنیم و به این صورت از انبساط رگ‌های مغزی جلوگیری می‌کنیم. بیمار در طول انجام فرایند درمان، به حالت خوابیده است نه به حالت دمر. این وضعیت بدن نیز احتمال گشاد شدن عروق خونی را به حداقل می‌رساند.

طب سوزنی برای پیشگیری از میگرن

استرس و فشارهای عاطفی شناخته‌شده‌ترین عامل برای شروع میگرن هستند. افرادی که در شهرهای شلوغ و پراسترسی مثل تهران زندگی می‌کنند، سیستم عصبی خودکار نامتوازنی دارند. اعصاب پاراسمپاتیک (حالت آرامش) سرکوب شده و اعصاب سمپاتیک (حالت استرس) فعال و غالب است. این نامتوازنی با بیماری‌های دیگری نیز در ارتباط است از جمله بیماری‌های قلبی، بی‌خوابی، فشار خون بالا و سندروم پیش از قاعدگی. 
روش طب سوزنی با فعال کردن اعصاب پاراسمپاتیک باعث کاهش تنش عضلانی شده و از بروز میگرن جلوگیری می‌نماید، در این روش سوزن‌ها معمولا بر روی ساعد و پایین پاها زده می‌شوند.
در افراد مبتلا به میگرن تنش عضلانی در گردن و قسمت فوقانی کمر بسیار رایج است، در نتیجه کاهش این تنش بخش جدایی‌ناپذیری از درمان‌های پیش‌گیرنده‌ی میگرن است. یافتن و درمان 24 نقطه‌ی عمده موثر در بروز تنش در ماهیچه‌ها، باعث افزایش آنی جریان خون به این ماهیچه‌های دردناک و پرتنش می‌شوند. ممکن است به سوزن‌ها یک جریان الکتریکی با فرکانس پایین (۱ هرتز) وارد شود تا جریان خون در آن قسمت افزایش بیشتری پیدا کند.
هم‌چنین برای کاهش بروز سردرد لحاظ کردن برخی تغییرات مهم در شیوه‌ی زندگی توصیه می شود:
  • خواب کافی (7-8 ساعت در روز)
  • اجتناب از خستگی جسمی یا ذهنی
  • اجتناب از مصرف کافئین
  • اجتناب از مصرف غذاهایی که احتمال بروز میگرن را افزایش می‌دهند از جمله فراورده‌های لبنی، شکلات، ادویه‌جات، گندم و ذرت
  • اجتناب از هر گونه محرکی که باعث بروز سردرد در شخص شما می‌شود

کلینیک زیبایی ژالان

آدرس:

خانه اصفهان ،خیابان گلخانه،نرسیده به چهار راه نیرو  هوایی،از سمت ۵ طبقه،  پلاک ۲۸

شماره تماس:

۰۳۱-۳۴۳۴۳۹۳۷

۰۹۱۳۴۸۲۷۰۴۲

 مدیریت ژالان:

۰۳۱-۳۴۳۴۴۵۱۹