کاربردها و عوارض لیزر فرکشنال CO2 | بهترین کلینیک زیبایی اصفهان

بررسی کاربردها و عوارض لیزر فرکشنال CO2

یکی از اصلی ترین و مهمترین لیزرهایی که در اغلب مراکز پوست و مو موجود است؛ لیزر فرکشنال CO2 می‌باشد. این دستگاه با کاربردهای فراوانی که دارد؛ علاوه بر استفاده توسط پزشکان پوست، ابزاری قدرتمند در دست جراحان پلاستیک همچنین متخصصان زنان جهت زیبایی واژینال می‌باشد. در این مطلب از سایت کلینیک ژالان، مرکز بهترین کلینیک زیبایی اصفهان کاربردها و عوارض لیزر فرکشنال CO2 را مورد بررسی قرار می دهیم.

آشنایی با لیزر فرکشنال CO2

دستگاه ليزر Co2 فركشنال يک روش درمان غير تهاجمی است كه با استفاده از تكنولوژی پيشرفته، اشعه ليزر را به هزاران اشعه ميكروسكوپيك تقسيم می كند، در نتيجه فقط بخشی از پوست تحت تأثير اشعه قرار می گيرد. براي تشبيه می توان گفت كه پوست پس از تابش اشعه لیزر Co2 فرکشنال مانند تصوير ديجيتالی است كه پيكسل های آن يک در ميان ظاهر می شود. در واقع ليزر Co2 فركشنال حد واسط ليزرهای تخريبی (ablative) و غير تخريبی (nonablative) است. در حالی كه ليزرهای تخريبی فقط روی اپيدرم (سلول های سطح پوست) اثر می كند و ليزرهای غير تخريبی فقط روی درم (لايه ميانی پوست) مؤثر است، ليزر Co2 فركشنال همزمان روی اپيدرم و درم مؤثر است.

دستگاه ليزر Co2 فركشنال لايه اپيدرم و درم پوست را هدف قرار می دهد، ولی اين عمل را با ايجاد هزاران ستون اشعه كه بسيار ظريف ولی عمقی هستند انجام می دهد. به هر يک از ستون های اشعه ليزر MTZ یا Microthermal treatment zone گفته می شود. تابش هر يک از ستون های اشعه ليزر موجب تخريب اپيدرم و درم به صورت ستونی می شود. نتيجه تخريب اپيدرم بيرون ريخته شدن محتوای آن است كه به همراه آن سلول های رنگدانه ای هم خارج می شود. نتيجه تخريب درم ايجاد واكنشی است كه باعث بازسازی و ساخت كلاژن جديد می شود.

کاربردهای لیزر فرکشنال CO2

 • بهبود منافذ باز پوست در پوست های چرب
 • جوانسازی و رفع چین و چروک پوست
 • درمان جای زخم قدیمی
 • رفع لک، کک و مک و تیرگی پوست
 • لایه برداری های سطحی و عمقی
 • درمان استریا یا ترک های بارداری
 • رفع اسکار آکنه

مزایا و معایب جوانسازی پوست با لیزر | تزریق ژل و بوتاکس اصفهان

عوارض استفاده از لیزر فرکشنال CO2

به طور کلی لیزر دی اکسید کربن فرکشنال یک روش ایمن و بدون عوارض جانبی شدید یا ماندگار است. درد و التهاب پوستی در این روش بسیار کم است. هرچند پس از انجام لیزر قرمز شدن و تورم پوست تا حدی وجود دارد که طبیعی است و به سادگی کنترل می‌شود. اگر این تورم و التهاب آزاردهنده باشد، با کمک داروهای ضد التهاب درمان خواهد شد.

بسته به نوع عارضه پوستی، گستردگی و شدت آن، لیزر CO2 فرکشنال باید در چند جلسه انجام شود تا نتیجه مطلوب به دست آید. همچنین با توجه به میزان درمان انجام شده، شدت انرژی دستگاه و با نظر پزشک، ممکن است دوره نقاهت این روش بین 4 روز تا دو هفته متغیر باشد. خوشبختانه در درمان با لیزر CO2 فرکشنال مانند لیزرهای نسل قدیمی، نیاز به پانسمان پوست ندارید.

برای افزایش سرعت بهبود پوست و جلوگیری از التهاب یا عفونت پوستی، کرم‌هایی مانند زینک اکساید، آنتی‌بیوتیک و لوسیون‌های ترمیم کننده پوست تجویز می‌شود. چند روز بعد از انجام لیزر درمانی، باید از داروها و پمادهای ویژه‌ی مراقبت از پوست استفاده کنید. از آنجایی که در این روش به پوست آسیب می‌رسد باید در دوره نقاهت به خوبی از پوست خود مراقبت کنید.

کلینیک زیبایی ژالان، بهترین کلینیک زیبایی اصفهان را در اینستاگرام دنبال کنید

بهتر است تا جای ممکن از خانه خارج نشوید، فعالیت شدید بدنی نداشته باشید، عرق نکنید و به طور کلی استراحت کنید. خواب کافی و تغذیه مناسب به ترمیم هرچه سریعتر پوست شما کمک می‌کند. چند ساعت پس از لیزر CO2 فرکشنال، حس سفت شدن پوست همراه با خارش و سوزش خواهید داشت. ظاهر پوست آفتاب‌سوخته می‌شود و رفته رفته رنگ آن به صورتی همراه با ورم و التهاب جزئی تغییر خواهد کرد. می‌توانید از کمپرس یخ برای کنترل التهاب پوستی استفاده کنید.

معمولا پس از 2 تا 3 روز این التهاب برطرف خواهد شد. پس از چند روز لایه‌های آسیب دیده پوست شروع به جدا شدن می‌کنند و شما پوسته پوسته شدن پوست را تجربه خواهید کرد. دقت داشته باشید که با آب داغ حمام نکنید. پوست را نخارانید و یا نخراشید. اجازه دهید تا فرایند ترمیم به آرامی انجام شود. معمولا پس از دو هفته، قرمزی و دلمه‌های تشکیل شده روی پوست، از بین خواهد رفت.

یکی دیگر از مزیت‌های این لیزر درمانی این است که تغییرات رنگی یا بروز لک‌های موقت در پوست در روش لیزر CO2 فرکشنال بسیار ناچیز است و یا رخ نمی‌دهد. البته بسته به میزان انرژی به کار رفته در درمان، ممکن است عوارض گفته شده کمتر یا بیشتر شود.

نکات مراقبتی پس از لیزر CO2 فرکشنال

اگر دستور خاصی مبنی بر مراقبتهای پس از لیزر CO2 فرکشنال از پزشک خود نداشته باشید؛ نکات مراقبتی کلی پس از این روش به قرار زیر می‌باشد:

 • در صورت سوزش شدید یک تا دو ساعت پس از لیزر از کیسه یخ استفاده کنید. (کیسه یخ را در گاز استریل پیچیده وروی ناحیه مورد نظر قرار داده تا از مرطوب شدن ناحیه پیشگیری شود).
 • تا 24 ساعت از شستن و مرطوب کردن ناحیه عمل خودداری شود. شما می­توانید ناحیه لیزر شده را پس از یک روز با آب ساده و به آرامی شستشو دهید.
 • از اعمال هر گونه فشار و سایش یا ماساژ تا 3 روز خودداری کنید.
 • تا 3 روز پس از عمل لیزر از شستشوی شدید با لیف و آب داغ و تراشیدن مو و آرایش کردن در محل لیزر شده خودداری کنید.
 • از تحریک پوست با ادکلن و مواد آرایشی حاوی الکل تا 2 هفته خودداری کنید.
 • از روز اول تا 10 روز از کرم محافظ رطوبت پوست مانند وازلین طبی استفاده کنید.
 • پس از 3 تا 7 روز دلمه های کوچک قهوه ای رنگ در محل لیزر دیده میشود.از کندن آن خودداری کنید این دلمه ها طی 1-2 هفته خود به خود بر طرف میشود.
 • استفاده از ضد آفتاب مناسب از روز دوم الزامی است. تا یک ماه از قرار گرفتن در معرض آفتاب مستقیم اجتناب نمائید در صورت قرار داشتن در آفتاب از محافظ هایی نظیر کلاه آفتاب­گیر، ماسک یا چتر استفاده کنید.

مطالب پیشنهادی :

ماندگاری جوانسازی پوست با هایفوتراپی

تغییرات پوست با افزایش سن

میزان ماندگاری هایفوتراپی در لیفت پوست