گود رفتگی گونه | تزریق ژل و بوتاکس اصفهان

بررسی گود رفتگی گونه پس از لیفت

گونه گود رفته حالتی است که در آن گونه در سمت کناره های صورت مختصری فرورفته است. گونه گود رفته یا sunken cheek  در کشورهای غربی نماد جذابیت محسوب می شود. گرچه زنان آسیایی این حالت را دوست ندارند. گونه گود رفته در برخی افراد جوان قابل توجه نمی باشد. اما با افزایش سن آن ها وضوح آن بیشتر می شود. در ادامه این مطلب از سایت مرکز ژالان، تزریق ژل و بوتاکس اصفهان قصد داریم به بررسی گود رفتگی گونه پس از لیفت بپردازیم.

گاهی برخی بیمارانی که ذاتا دارای گونه های گود رفته هستند. ذکر می کنند که پس از لیفت با نخ گونه های آنها گود رفته است یا اینکه می گویند بین سمت چپ و راست غیر قرینگی وجود دارد. این حالت زمانی رخ می دهد که پزشک پیش از انجام لیفت وجود آن را به بیمار گوشزد نمی کند. تنها زمانی پزشک می تواند از این شکایت بیمار پیشگیری نماید که پیش از انجام لیفت از علل و مفهوم بالینی گونه گود رفته آگاهی داشته باشد .

بررسی ساختار آناتومیک

  • گود رفتگی گونه بواسطه وجود لیگامان زایگوماتیک و لیگامان ماستر – پوست ایجاد می شود
  • محل گونه و زاویه افتادگی آن در افراد مختلف با یکدیگر تفاوت دارد.

اهمیت بالینی

اگر پوست این ناحیه با دست به سمت پایین و خارج کشیده شود ویژگی های جالبی مشاهده می شود . هنگامی که پوست سایر مناطق صورت  با انگشت به سمت بالا یا پایین جابه جا می شود اما زمانی که پوست روی گونه گود رفته به سمت بالا و داخل هل داده شود به همان سمت حرکت می کند ولی موقعی که به سمت پایین و خارج جا به جا می شود می بینیم که پوست به سمت داخل چین می خورد . این حالت ، اثربردار داخلی نامیده می شود

بنابراین با وجود آنکه پوست سایر نقاط صورت در جهت حرکت انگشتان در بردار به سمت بالا یا پایین جا به جا می شود ، پوست این منطقه با بردار به سمت بالا یا داخل جا به جا می گردد

به دلیل این که این ناحیه چربی کمی دارد و شامل لیگامان ها و بافت های فیبروز می باشد ، عبور از آن در لیفت با نخ دشوار است . بااین وجود  هنگامی که دندانه ها به آن قلاب می گردند فیکس شده و جا به جا نمی گردند  (محکم می شوند) .در نتیجه گود رفتگی حتی پس از لیفت رخ می دهد .

چه احتیاطاتی را رعایت کنیم؟

  •  پیش از انجام لیفت به بیمار تاکید کنید که گونه های گود رفته دارد.
  • اگر هرگونه غیر قرینگی پیش از انجام لیفت در دو طرف صورت در بیمار وجود دارد به وی بگویید.
  • برای بیمار توضیح دهید که حتی اگر لیفت قسمت تحتانی گونه بخوبی انجام شود ، گود رفتگی ممکن است به خوبی برطرف نشود.

فلج موقت عصب صورتی

گاهی هم پزشک و هم بیمار بدنبال غیر قرینه شدن صورت در هنگام تغییر چهره پس از لیفت با نخ غافلگیر می شود . بویژه وقتی بیمار در آینه با چشمان باز نگاه می کند متوجه می شود که ابروها به خوبی بالا نمی روند یا در هنگام تغییرات چهره غیر قرینگی مشاهده می شود . گاهی این حالت یکطرفه و در برخی موارد دو طرفه است.

دلایل

تزریق داروی بی حسی موضعی برای کنترل درد در صورت نه تنها اعصاب حسی را فلج می کند بلکه بر اعصاب حرکتی نیز موثر است . احتمال آسیب زدن به اعصاب با کانولا غیر محتمل است چرا که در فضای بین SMAS  و عضله واقع شده اند . بااین وجود به دلیل انتشار لیدوکائین اعصاب حرکتی نیز فلج می شوند.

گود رفتگی گونه | تزریق ژل و بوتاکس اصفهان

علایم بالینی آن کدام اند؟

  • بستن چشم ها دشوار است >> (بی حسی عضله گرد چشمی یا اوریکولاریس اکولی ) ← فلج شاخه زایگوماتیک به دلیل بی حسی کمان زایگوماتیک
  • باز کردن چشم دشوار است >> (بی حسی عضله فرونتالیس ) ← فلج شاخه فرونتال بدلیل بی حس کردن ناحیه گیجگاهی
  • دهان کج شده است >> (بی حسی عضله زایگوماتیک  ماژور / مینور) ← فلج شاخه بوکال به دلیل بی حسی کنار گونه

اغلب موارد بیماران در مطب و هنگام مشاهده خود در آینه متوجه این حالت می شوند اما گاهی در منزل (2 تا 3 ساعت بعد از لیفت ) متوجه این وضعیت می گردند. در واقع بیمار در مطب ظاهر صورت خود را به شکل کامل بررسی نکرده و هنگامی که در منزل از نزدیک تر به ظاهر خود نگاه می کند ، متوجه مشکل می شود.

کلینیک زیبایی ژالان، تزریق ژل و بوتاکس اصفهان را در اینستاگرام دنبال کنید

راه حل آن چیست؟

اگر لیفت با نخ ظهر هنگام انجام شده است ، علائم بیمار اغلب موقع عصر ، پیش از رفتن به خواب برطرف می شود اما گاهی علایم تا موقع صبح باقی می مانند .


مطالب پیشنهادی :

ساختار پوست و وظایف آن

جوانسازی پوست با روش prp

معرفی دستگاه های میکرونیدلینگ