تاثیر کربوکسی تراپی

تزریق گاز کربن دی اکسید (تاثیر کربوکسی تراپی) تحت نظر متخصص و با ابزار ویژه برای کمک به جوانسازی پوست را در اصطلاح علمی کربوکسی تراپی می‌نامند. تزریق دی اکسید کربن در زیر پوست (به صورت سطحی) باعث کلاژن سازی در پوست می‌شود. گاز کربن دی اکسید که گازی بدون رنگ و بی بو است توسط پزشک با نسبت مشخص و با سرعت و دمای معین وارد ناحیه‌ی موردنظر از بدن می‌شود. این تزریق با دستگاه ویژه و توسط پزشک متخصص انجام می‌شود. دی اکسید کربن وارد شده به بدن باعث می‌شود که بدن در آن ناحیه احساس کمبود اکسیژن کند،

سپس با ایجاد افزایش گردش خون در آن جا و ساختن مویرگ‌های جدید، باعث ایجاد کلاژن سازی شده و این تارها باعث بهبود و شادابی هرچه بیشتر پوست می‌شود. افزایش میزان خون در ناحیه موردنظر باعث افزایش مواد مغذی حمل شده توسط خون به آن ناحیه می‌شود و این امر باعث ترمیم و شادابی پوست می‌گردد.

جهت عمل تزریق گاز کربن دی اکسید از دستگاه تزریق کربوکسی بهره گرفته می‌شود. این دستگاه کوچک است و در سر آن سوزن خاصی وجود دارد که عمل تزریق گاز به لایه‌های زیرپوستی توسط آن انجام می‌شود. دستگاه کربوکسی به کپسول گاز متصل است و همانند پمپ تزریق کار می‌کند. سوزن گفته شده را به داخل بافت چربی زیر پوست وارد کرده و بدون هیچ‌گونه خونریزی توسط آن، گاز کربن دی اکسید وارد بدن و بافت می‌شود.

از روش تزریق گاز کربن دی اکسید سال‌ها پیش برای ایجاد عروق جدید استفاده می‌شده و قدمتی بیشتر از 50 سال دارد ولی استفاده از آن برای عمل زیبایی در سال‌های اخیر رواج زیادی یافته است.
گازهای وارد شده به بافت بدن، توسط آن‌ها جذب می‌شوند و پس از انجام مأموریت خود توسط ریه دفع می‌شوند. همواره در بدن درصدی از این گاز وجود دارد و تزریق گاز کربن دی اکسید به درون بدن جای نگرانی ندارد. فقط باید تحت نظر پزشک و با درصد معین و مشخصی صورت گیرد تا بهترین نتیجه را داشته باشد.

آیا کربوکسی تراپی برای پوست تأثیر همیشگی دارد؟

همواره هنگامی که برای انجام ترمیم و جوان سازی پوست به پزشک مراجعه شود پزشک با توجه به شرایط تعداد جلسات انجام کربوکسی تراپی را معین می‌کند. این جلسات با فواصل چند هفته‌ای از یکدیگر قرار می‌گیرند و فرد هر چند هفته یک بار به انجام کربوکسی تراپی می‌پردازد. به عبارتی اگر طول در مان را 10 جلسه در نظر بگیریم و هر دو هفته این عمل را انجام دهیم در حدود 2 سال فرآیند به طول می‌انجامد و در هرمرحله تزریق بهبود و بازسازی بیشتر صورت می‌گیرد به طوری که در مراحل پایانی پوست به تغییر محسوسی نسبت به حالت اولیه داشته است. پس از کامل شدن درمان ماندگاری کربوکسی تراپی تا 2 سال می‌تواند ادامه داشته باشد. برخی از پزشکان توصیه می‌کنند که تکرار هرسال یک مرتبه تزریق می‌تواند بسیار مؤثر باشد. میزان اثر کربوکسی تراپی به شرایط جسمانی فرد نیز بسیار بستگی دارد.

مثلاً وجود بیماری‌های عفونی یا کم خونی و یا پرکاری یا کم کاری تیروئید باعث جلوگیری از نتیجه مناسب می‌شود. به همین دلیل پزشک باید در جریان قرار گیرد تا قبل از انجام کربوکسی تراپی مشکلات این چنینی را رفع کند تا بهترین نتیجه حاصل شود. در هنگام انجام این درمان بهتر است از استرس‌های نا به جا و رژیم غذایی سنگین اجتناب کرد تا تزریق گاز کربن دی اکسید با بهترین تأثیر همراه شود.

کارشناسان معتقدند که تغییرات بیرونی وارد شده به پوست و بدن مانند ضربه شدید یا همان تزریق با فشار و ضربه باعث تحریک پوست شده و حتی موجب خون مردگی شود و بعد از مدتی، به کمک تشکیل تارهای کلاژن بهبودی حاصل می‌شود. به عبارتی همواره باید شرایط را فراهم کرد تا پوست به سمت ترمیم شدن پیش برود.