تزریق بوتاکس و بارداری

در زمینه ی بوتاکس و بارداری اطلاعات زیادی درباره عوارض بوتاکس در بارداری در دست نیست چرا که قطعیت عوارض بوتاکس در بارداری نیازمند تحقیق و آزمایشات محققان بر روی زنان باردار است،مسلماً هیچ مادری نمی‌خواهد که این ریسک را بپریزد. اما احتمال اینکه رابطه بوتاکس و بارداری می تواند برای جنین خطرات جبران ناپذیری به همراه داشته باشد،بهتر است از انجام آن در بارداری اجتناب کنید. متخصصان پوست تاکید دارند که زنان باردار و شیرده از تزریق بوتاکس خودداری کنند، مهم تر از زیبایی، سلامت جنین است. هیچ گونه تضمینی وجود ندارد که باکتری بوتاکس در سراسر بدن پخش نشود.

بوتاکس چیست؟

سم بوتولینوم توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینوم تولید می شود که این باکتری باعث ایجاد بیماری های باکتریایی بوتولیسم می گردد و در درمان های پزشکی، آرایشی و بهداشتی با نام بوتاکس مورد استفاده قرار می گیرد. مدت ماندگاری اثر تزریق بوتاکس معمولا سه تا چهار ماه است.

رابطه ی تزریق بوتاکس و بارداری

در مورد رابطه ی تزریق بوتاکس و بارداری گزارشی دال بر اینکه عوارض جدی ای برای مادر و جنین به همراه داشته باشد وجود ندارد. اما با این حال بیشتر متخصصان و پزشکان برای بوتاکس بارداری در صورت امکان از تزریق در این دوران خودداری می کنند،چون ممکن است بوتاکس و بارداری بر سلامت جنین تاثیر منفی میگذارد و این ریسک را نمی توان پذیرفت. ایمنی تزریقبوتاکس در بارداری و شیر دهی به دلیل اینکه هنوز این آزمایش بر روی زنان باردار انجام نشده نامعلوم است و تاکنون هم گزارش جدی ای از مشکلات به وجود آمده از تزریق بوتاکس و بارداری در دسترس نیست اما هیچ گونه تضمینی وجود ندارد که این باکتری در سراسر بدن پخش نشود. با توجه به تغییراتی که بارداری در بدن ایجاد می کند مانند افزایش هورمون های بارداری و افزایش حجم خون اثرات باکتری کلستریدیوم بوتولینوم بر روی زنان باردار می تواند خیلی شدیدتر باشد.

بوتاکس و اقدام به بارداری

بوتاکس و اقدام برای بارداری بهتر است یکی برای دیگری به تعوبق بیفتد. چنانچه در حال تزریق بوتاکس هستید و قصد باردار شدن هم دارید ،به پیشنهاد پزشکان بهتر است که بین تزریق بوتاکس و باردار شدن 4 ماه فاصله بیفتد تا کمترین خطری متوجه نوزاد نشود.
در صورتی که شما بوتاکس انجام داده اید و به تازگی متوجه شده اید که  باردار هستید،ممکن است خطری جنین شما را تهدید نکند،اما برای اینکه خیال تان راحت شود توصیه می‌شود که حتماً برای بررسی وضعیت به متخصص مراجعه کنید. چه بسا نوزادان بسیار زیبا و سالمی وجود داشته اند که مادرانشان پس از زایمان متوجه شده‌اند در آخرین نوبت تزریق بوتاکس باردار بوده‌اند. در صورتی که مقدار کمی تزریق انجام گیرد احتمال پخش آن در سراسر بدن بسیار کم می باشد و بهتر آن است که پس از اینکه متوجه بارداری شدید بوتاکس را تا اتمام فرایند بارداری و شیر دهی فراموش کنید.