درمان با کربوکسی تراپی

اصطلاح درمانی کربوکسی تراپی توسط لوئیجی پاراسونی در شانزدهمین جلسه زیبایی پزشکی رم مطرح شد.امروزه بکارگیری کربوکسی تراپی در سرتاسر اروپا به عنوان یک روش کارآمد در پزشکی زیبایی و ضد پیری در حال افزایش است.

به رغم وجود طیف وسیعی از دستگاه های مختلف ، اساسا پزشک برای کاهش درد به یک دستگاه مطابق با استانداردهای CE و ISO همراه فیلتر که به جلوگیری از انتقال آلودگی ، تنظیم سرعت ،فشار و هم دما سازی گاز با بدن می پردازد نیاز دارد.

در کربوکسی تراپی دی اکسید کربن به پوست بیمار تزریق می گردد. ورود بیش از حد مجاز دی اکسید کربن در بافت باعث تحریک نیاز به اکسیژن می شود. تقریبا 70 درصد کربن دی اکسید با آب موجود در پلاسما ی خون ترکیب شده و در نهایت اسید کربنیک تولید مینماید. CO2 + H2O = H2CO3 در نهایت منجر به آزاد شدن بی کربنات حل شده در پلاسمای خون می انجامد. (-H+ + HCO3)

این واکنش PH را خون کاهش داده و با انتشار اکسیژن به بافت بدن، جریان خون مویرگی را افزایش می دهد.

عوارض کرابوکسی تراپی

کربوکسی تراپی یکی از روش‌های امن و ساده است. عوارض کربوکسی تراپی معمولا بسیار ناچیز هستند. توجه داشته باشید که بدن انسان خود به صورت عادی مقداری گاز دی اکسید کربن تولید و آزاد می‌کند.
بنابراین این تزریق این گاز در مقادیر کنترل شده هیچ خطری برای شما نخواهد داشت. یکی از عوارض کربوکسی تراپی، مقداری درد خفیف در مکان تزریق شده است که پس از چند ساعت رفع می‌شود.
در برخی موارد نادرتر هم خش خش پوست و کبودی اندک پس از تزریق گزارش شده که همگی پس از چند ساعت از بین رفته‌اند.

تورم یکی از عوارض کربوکسی تراپی است که افرادی که این عمل را انجام می‌دهند، نگران می‌کند. این تورم در محل تزریق صورت می‌گیرد و در افراد متفاوت است. در بسیاری از مواقع این تورم صوت نمی‌گیرد.

ولی اگر پوست شما دچار تورم شد، هیچ جای نگرانی وجود ندارد. ورم بعد از کربوکسی تراپی همیشه پس از ۴۸ ساعت از بین می‌رود و نیازی به مراجعه به پزشک نخواهید داشت.

"عوارض

مراقبت بعد از تزریق گاز کربن دی اکسید

 که این روش عوارض آن‌چنانی ندارد و نهایت این عوارض پس از ۴۸ ساعت از بین می‌روند. اما مراقبت بعد از آن هم مهم است. البته نگران نباشید.

این روش نیاز به مراقبت‌های چندانی ندارد. شما تنها باید تا ۴ ساعت پس از انجام این عمل، از رفتن به حمام، استخر، سونا و جکوزی خودداری کنید. همینطور بهتر است تا مدتی از انجام ورزش‌های سنگین خودداری کنید و تا یک ماه زیر تابش مستقیم نور آفتاب قرار نگیرید.


کربوکسی تراپی چیست؟ و چه مزایای برای پوست دارد؟