بعد از میکروپیگمنتیشن چه مراقبت های لازم است؟

بعد از میکروپیگمنتیشن چه مراقبت های لازم  | میکروپیگمنتیشن روشی که آن را با عنوان آرایش دائم هم می‌شناسند، رواج زیادی پیدا کرده است. مراقبت های بعد از میکروپیگمنتیشن مهم ترین بخشی است که باید جدی بگیرید.

میکروپیگمنتیشن یکی از تکنیک‌های آرایش دائمی است. برای اینکه از آن نتیجه مطلوبی بگیرید باید مراقبت های بعد از میکروپیگمنتیشن را بشناسید و جدی بگیرید.

 

از این تکنیک برای زیباسازی اجرای مختلف صورت مثلا چشم، ابرو، لب و حتی خط رویش مو استفاده می‌کنند. آرایش دائم به خاطر ویژگی‌های خاص و مزایای فراوانی که دارد، این روزها مورد توجه قرار گرفته است. از این رو، افراد زیادی به دنبال آموزش آرایش دائم هستند.

میکروپیگمنتیشن اسکالپ یا پوست سر نیز در بین کسانی که موهای خود را از دست داده‌اند، رواج دارد.مزایا و معایب میکروپیگمنتیشن را قبلا نام برده‌ایم. یکی از سختی‌های میکروپیگمنتیشن این است که نیاز به مراقبت‌های جدی دارد.

 

بعد از میکروپیگمنتیشن علائمی در ناحیه مربوطه مشاهده می‌کنید که طبیعی هستند و روند ترمیم و درمان پوست را نشان می‌دهند.

مثلا رنگی که در روزهای اول مشاهده می‌کنید، بسیار تیره‌تر از آن چیزی است که در نظر داشتید. همین مسئله ممکن است باعث نارضایتی شما شود ولی این مسئله موقتی است. رنگ‌ها به مرور زمان کمرنگ‌تر و واقعی‌تر می‌شوند.

 

بیش از ۴ تا ده روز طول می‌کشد تا رنگ‌ها به حالت نرمال دربیایند. این روند حتی ممکن است تا شش هفته هم طول بکشد و بعد از شش هفته رنگ واقعی را مشاهده کنید.

همچنین اگر در جریان طی شدن روند ترمیم پوست، مشاهده کردید که رنگ‌ها کم‌رنگ می‌شوند یا محو می‌شوند، نگران نباشید و صبر کنید. این بخشی از فرایند ترمیم پوست است و لایه‌های جدید پوست در حال تشکیل شدن است. معمولا این محو شدن رنگ‌ها موقتی است و وقتی پوست به طور کامل ترمیم شد، رنگ زیر پوست حالت طبیعی پیدا می‌کند.

بعد از میکروپیگمنتیشن ممکن است در اطراف ناحیه آسیب دیده احساس ناراحتی داشته باشید. با کمپرس یخ، این ناراحتی و ورم التیام پیدا می‌کند. مقداری ورم در ناحیه مربوطه، کاملا طبیعی است.

مراقبت های بعد از میکروپیگمنتیشن برای حفظ سلامتی شما و نیز برای دریافت بهترین نتیجه از این فرایند، بسیار ضرورت دارد. این مراقبت‌ها به دو دسته مراقبت کوتاه مدت و مراقبت بلند مدت تقسیم می‌شوند که در ادامه هر کدام را جداگانه ذکر می‌کنیم.

مراقبت های کوتاه مدت بعد از میکروپیگمنتیشن

بعد از میکروپیگمنتیشن چه مراقبت های لازم

 

این مراقبت‌ها بلافاصله بعد از میکروپیگمنتیشن باید مورد توجه قرار بگیرند. بلافاصله بعد از میکروپیگمنتیشن، پوست شما باید ترمیم شود. درست مثل هر فرایند ترمیمی دیگر که در بدن اتفاق می‌افتد، در این مورد هم شما نباید مانع ترمیم و ریکاوری طبیعی بدن شوید و باید اجازه دهید که روند ترمیم پوست به طور طبیعی طی شود.

 

معمولا روی پوست زخم‌های کوچکی ایجاد می‌شود که خشک می‌شوند. هرگز نباید این زخم‌ها را بکنید. تحت هیچ شرایطی زخم‌های خشک شده را دستکاری نکنید، نکنید و دست نزنید. این زخم‌ها خود به خود ترمیم می‌شوند و لازم نیست نگران باقی ماندن آنها باشید.

بعد از میکروپیگمنتیشن باید سه روز تا شستن قسمت مربوطه صبر کنید.

 

در این زمان تا جایی که ممکن است نباید عرق کنید و ناحیه مربوطه نباید خیس شود. در نتیجه ورزش نکنید، در آفتاب و گرما ننشینید یا هر فعالیت دیگری که باعث عرق ریختن‌تان می‌شود، ترک کنید.

در روز چهارم می‌توانید ناحیه مربوطه را بشویید. اگر کف سر را میکروپیگمنتیشن کرده‌اید، از هیچ گونه شامپو و صابون برای شستن آن استفاده نکنید.

بعد از هفت روز می‌توانید ناحیه را کاملا تمیز کنید. بهتر است که برای شستن آن، حتی اگر پوست سر باشد، از شوینده‌های بسیار ملایم صورت استفاده کنید.

 

در سی روز ابتدایی بعد از میکروپیگمنتیشن بسیار ضروری است که در مقابل اشعه فرابنفش خورشید قرار نگیرید. از عرق کردن شدید یا هر نوع آسیب به ناحیه در حال ترمیم تا جای ممکن باید جلوگیری شود. تا زمانی که رنگ‌ها در جای خود تثبیت شوند و پوست‌تان به طور کامل ترمیم شود.

مراقبت‌های طولانی مدت

بعد از میکروپیگمنتیشن چه مراقبت های لازم

 

برای اینکه بهترین نتیجه را از میکروپیگمنتیشن بگیرید باید مراقبت‌های کوتاه مدت را مورد توجه قرار دهید. اگر می‌خواهید نتایج میکروپیگمنتیشن برای مدت بیشتری دوام داشته باشد، مراقبت‌های طولانی مدت را فراموش نکنید. این نکات را بعد از میکروپیگمنتیشن همواره به خاطر داشته باشید:

همچنان نباید در معرض تابش شدید نور خورشید قرار بگیرید. پوست‌تان را در برابر اشعه UV محافظت کنید. تابش آفتاب می‌تواند به مرور زمان باعث کم‌رنگ تر شدن رنگ‌ها شود. در نتیجه، قرار نگرفتن در معرض نور خورشید، نتیجه میکروپیگمنتیشن را تا مدت طولانی‌تری حفظ می‌کند.

 

از محصولاتی که حاوی الکل هستند اجتناب کنید. این محصولات باعث خشکی بیش از حد پوست می‌شوند.

ناحیه میکروپیگمنتیشن شده را رطوبت‌رسانی کنید.

با شوینده‌های حاوی لایه بردار، پوست‌های مرده سطح ناحیه را از بین ببرید.